صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

یك نماینده مجلس به رادیو گفت‌وگو خبر داد: "جهش مسکن" جایگزین طرح اقدام ملی شد

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس از جایگزینی طرح "جهش تولید مسکن" به‌جای پروژه "مسکن ملی" خبر داد؛ البته به‌شرط آن که ساخت‌وسازها هیچ پیشرفت فیزیکی نداشته باشد.

1400/08/22
|
12:46
|

اسماعیل حسین زهی که با برنامه "صبح و گفتگو" همراه بود، با اشاره به آغاز به کار طرح مسکن ملی در دولت گذشته، اظهار کرد: ثبت‌نام‌کنندگان پالایش شدند ولی بسیاری افراد قادر به پرداخت مبلغ اولیه نبودند.

وی با اشاره به ضابطه این طرح که اجازه فروش امتیاز ملک را نمی‌دهد، افزود: در طرح جهش تولید مسکن دستگاه‌های اجرایی که زمین مازاد دارند، سه ماه فرصت ساماندهی دارند و پس از سه ماه باید زمین را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.

حسین زهی ادامه داد: طرح مسکن ملی قانونی نشد و خود دولت تصمیم گرفت آن را اجرایی کند ولی کمتر از یک میلیون نفر در کل کشور از آن استقبال کردند.

به گفته این نماینده مجلس بسیاری متقاضیان توان پرداخت آورده اولیه را نداشتند و هنوز هم مشخص نیست که واحدها به افراد تعلق‌گرفته یا نه چون تا زمانی که پایان کار دریافت نشود، هیچ سندی انتقال پیدا نمی‌کند و از طرفی افراد حق خریدوفروش را ندارند.

وی درعین‌حال تاکید کرد: طرح مذکور غیر قابل تبدیل به قانون جهش مسکن است. البته طرح دولت روحانی در برخی استان‌ها تا 60درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در سایر استان‌ها قرار است جای طرح مسکن ملی را، قانون "جهش تولید مسکن" بگیرد.

*دستوری که به مشاوران املاک داده شد

همچنین مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه صنف معاملات املاک تهران با بیان اینکه خریدوفروش امتیاز طرح ملی مسکن در بنگاه‌های املاک هنوز از سوی اتحادیه احساس نشده است، گفت: این خریدوفروش در تهران قابلیت دریافت کمیسیون نخواهد داشت ولی افراد می‌توانند حق خود را با وکالت واگذار کنند.

وی افزود: ما اعلام کردیم به‌جای 28 آبان، این کار به پایان سال موکول شود تا رانتی ایجاد نشده و نیاز به 4 میلیون مسکن تأمین گردد.

قلی خسروی با اشاره به قول وزیر دفاع مبنی بر ساخت حدود 15 طبقه در کمترین زمان، گفت: امیدواریم از این تکنولوژی هرچه زودتر استفاده شود.

وی گفت: رئیس‌جمهور هم دستور داده تا املاک مازاد به فروش برسد ولی ضرب‌الاجلی برای آن تعیین نشده است.

قلی خسروی از مجلس درخواست کرد این ضرب‌الاجل در خانه ملت برنامه‌ریزی شود تا با فروش املاک مازاد، بازار مسکن با افت شدید روبه‌رو نگردد.

وی در پی اظهارات دیگر مهمان برنامه که نسبت به عدم اجازه برای خریدوفروش امتیاز طرح ملی مسکن تذکر داد، گفت: ما از امروز به همه مشاوران املاک اعلام می‌کنیم هرگز اقدام به خریدوفروش این امتیاز نکنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو