صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

كارشناس اقتصاد اجتماعی: روند تبدیل روستا به شهر باید متوقف شود

ممتاز در مصاحبه با رادیو گفت وگو حفظ هویت روستا، متوقف کردن روند تبدیل روستا به شهر و تعریف تسهیلات اشتغال برای روستاییان را برای جلوگیری از مهاجرت ضروری دانست.

1400/09/09
|
11:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر زهرا ممتاز کارشناس اقتصاد و اقتصاد اجتماعی با برنامه «صبح و گفتگو» درمورد دغدغه مقام معظم رهبری درمورد مهاجرت روستاییان به شهرها مصاحبه تلفنی کرد.

ممتاز گفت: مهاجرت معکوس دلایل مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دارد اما اصلی ترین دلیل آن نبود کار و امکانات در روستاهاست.

کارشناس اقتصاد اجتماعی در مورد علت مهاجرت روستاییان از روستاهایی که امکانات هم دارند گفت: یکی از دلایل این موضوع، تحصیلات عالیه فرزندان روستایی و تب مدرک گرایی در بین جوانان کشور است.

وی افزود: بیشتر جوانان تحصیل کرده وقتی وارد دانشگاه می‌شوند خودشان را از نظر اجتماعی و فرهنگی متعلق به جامعه روستایی نمی‌دانند و از طرفی هم شغلی برای آنها در روستا تعریف نشده که تمایلی به برگشتن به روستا داشته باشند.

ممتاز با انتقاد از اینکه ما روستاها هم را یک واحد سیاسی در نظر گرفتیم گفت: ما متاسفانه تمام قوانین مترتب بر زندگی اجتماعی مانند بحث عوارض را در روستاها هم پیاده کردیم؛ ما با طرح «هادی» روستاها را آباد ساختیم اما به روستاییان اجازه ندادیم مولد باشند و به پرورش دام و تولید بپردازند.

این کارشناس اقتصاد اجتماعی با اظهار اینکه 25 درصد از جمعیت کشورمان روستانشین و بقیه شهرنشین هستند گفت: از این 25 درصد روستانشین، فقط 10 درصد مولد هستند و مابقی مقرری بگیرهای کمیته امداد و بازنشسته‌اند.

به عقیده ممتاز، تبدیل روستاهای بزرگ به شهر و انجام کارهای عمرانی، هویت روستا را خدشه دار می‌کند و هویت مولد بودن را از آن می‌گیرد.

این کارشناس اقتصاد اجتماعی مواردی نظیر حفظ هویت روستا، متوقف کردن روند تبدیل روستا به شهر و تعریف تسهیلات و اعتبارات اشتغال برای روستاییان را از جمله راهکارهای جلوگیری از مهاجرت جوانان تحصیلکرده روستاییِ جویای کار به شهرها برشمرد و بر آن تأکیدکرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو