صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیركل فرهنگی اجتماعی استانداری تهران: توسعه اجتماعی و بهبود اشتغال در مناطق حاشیه نشین تهران

مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری تهران با اشاره به توسعه یافتگی مناطق حاشیه نشین گفت: سهم اصلی در توسعه یافتگی را باید در توسعه اجتماعی، بهبود اشتغال، کارآفرینی و فضای اوقات فراغت دید. این اتفاقات در مناطق حاشیه شهر تهران از همه بابت افتاده

1396/05/11
|
10:30
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت و گو با موضوع تهیه برنامه پنج ساله ارائه خدمات به محلات حاشیه نشین تهران ، با حضور دکتر سیاوش شهریور مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری تهران به روی آنتن رفت.

دکتر سیاوش شهریور وجه مشخص شهرنشینی در جهان سوم و به ویژه در دنیای رو به توسعه را دو موضوع متفاوت و مهم ناموزونی و نابرابری بیان کرد و گفت: در همه شهرهای بزرگ از سائوپائولو در برزیل تا تهران و همه شهرهای بزرگ توسعه یافته، ازدیاد قابل توجه ثروت را داریم ولی از سوی دیگر اقلیت های زیادی را داریم که دچار فقر هستند.

وی با اشاره به تشکیل ستاد بازآفرینی شهری در دولت یازدهم، اظهار داشت: یکی از نکات مهمی که طی چهار ساله اخیر در دولت مورد توجه قرار گرفت، ستاد بازآفرینی شهری بود. این ستاد در استان تهران در دو بخش شهرستان های استان تهران و شهر تهران است که با حکم رئیس جمهور، آقای قالیباف مسئول این بازآفرینی معین شدند.

مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری تهران با اشاره به حاشیه نشینی در تهران یادآور شد: بر خلاف سایر حاشیه نشین ها در تمام دنیا، حاشیه نشینان در اطراف شهر تهران دیگر مشخصه های سابق را ندارند یعنی نمی توانید بگویید این مناطق دارای کوچه های خاکی ستند و از برق، آب، تلفن و سیستم حمل و نقل عمومی محروم هستند.

این مشخصه های کاربری در مناطق حاشیه نشین شهر تهران کمتر وجود دارد و نهایت در حدود پنج درصد است.

وی با اشاره به توسعه یافتگی مناطق حاشیه نشین تاکید کرد: سهم اصلی در توسعه یافتگی را باید در توسعه اجتماعی، بهبود اشتغال، بهبود کارآفرینی و بهبود فضای اوقات فراغت دید و اینکه در این مناطق آموزش هایی را ببریم که اقشار کمتر توانمند همشهری بتوانند از این امکانات استفاده کنند و وضعیت خودشان را بهبود ببخشند. این اتفاقات در مناطق حاشیه شهر تهران از همه بابت افتاده است.

شهریور با رد اینکه جرایم کلان در حاشیه شهرهای تهران اتفاق می افند، خاطر نشان شد: بخش زیادی از کارگران و نیروهای خدماتی ما در این مناطق ساکن هستند، این مناطق دارای ساکنان متمدنی هستند و مردم در حاشیه شهر تهران از این حیث بهتر از سایر مناطق هستند و با توجه به پیمایش های انجام شده بر خلاف چیزی که گفته می شود و در بوق ها دمیده می شود جرایم اجتماعی کلان در حاشیه شهرهای تهران است، اینگونه نیست.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته توسط ستاد بازآفرینی شهری گفت: مداخلات در چند بخش است از جمله در حوزه ارتقای وضعیت بهداشتی، ایجاد اشتغال و در حوزه اجتماعی. همه امکاناتی که وضعیت اجتماعی را بهبود بدهد انجام شده و سازمان های مردم نهاد و ان.جی.او ها نیز دارند در حوزه کارآفرینی اجتماعی، تاب آوری اجتماعی و مداخلات اجتماعی به شدت کار می کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو