صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو كمیسیون اجتماعی مجلس: برخورد شکلی و تغییر مصرف راه برخورد با اعتیاد نیست

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: اگر به سمت درمان معضل های اجتماعی برویم قطعا می توانیم با اعتیاد برخورد کنیم ولی اگر به سمت برخورد شکلی و تغییر مصرف برویم، موفق نخواهیم بود.

1396/05/16
|
09:05
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع تغییر الگوهای مواد مخدر در کشور ، با حضور دکتر صفاتیان رئیس کارگروه مبارزه با اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام و رضا خراسانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر صفاتیان با اشاره به اینکه تغییر الگوی مصرف بیش از 20 سال است که در دنیا گزارش می شود، اظهار داشت: در ایران طی چند سال گذشته تغیر الگوی مصرف را شاهد بودیم. در سیاست های کلی نظام که در سال 85 در مجمع تشخیص مصوب کردیم، در بند 6 آورده ایم که دولت ها باید کاری کنند تا از تبدیل شدن مواد سنگین به مواد سبک جلوگیری شود.

وی ادامه داد: منظور از مواد سنگین هروئین یا شیشه است که نباید اجاز دهیم از این مواد به سمت مواد بدتر بروند. این تغییر به دلیل یک اتاق فکر قدرتمند است که الگوی مصرف را در منطقه هدایت می کند. به عنوان مثال این اتاق فکر، شیشه را در جامعه با قیمت پایین تولید و با حجم بسیار زیاد در بازار کشورهای منطقه توزیع می کند.

رئیس کارگروه مبارزه با اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اجرای برنامه های متعدد برای جلوگیری از تغییر الگوی مصرف، اظهار داشت: در تحقیقی که در سال 90 در کشور انجام شد، تعداد مصرف کنندگان شیشه 25 درصد کل مصرف کنندگان بودند اما در سال 94 به 8 درصد رسید زیرا ستاد مبارزه با مواد مخدر متوجه شدند ماده پیش ساز اولیه شیشه به حجم زیادی وارد کشور می شود و به این شکل جلوی آن را گرفتند و باعث افزایش قیمت شیشه شد و مصرف نیز کاهش پیدا کرد.

در ادامه رضا خراسانی نماینده مجلس با تاکید بر اینکه باید مشخص شود اعتیاد علت یا معلول است، گفت: اگر علت باشد باید به علل آن و شیوه های مدرن شدن آن بپردازیم.

وی تصریح داشت: معتقدیم معتاد معلول یک علتی است که شرایط اجتماعی آن را به وجود آورده است. در گذشته نه چندان دور، درمان مردم این سرزمین از طریق تریاک انجام می شد و این وضعیت همچنان نیز ادامه دارد. اما به دلیل اینکه گاهی گفته ایم معتاد مجرم است و گاهی نیز گفتیم، معتاد بیمار است، نتوانستیم سیاست واحدی را اتخاذ کنیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به شرایط اجتماعی و تاثیر آن در اعتیاد اشاره کرد و بیان داشت: حتما با وضعیت بیکاری حال حاضر نباید به دنبال این باشیم که نقش جدی در کاهش اعتیاد داشته باشیم. مادر همه آسیب های اجتماعی بیکاری است؛ افسردگی ها و ناهنجاری های روانی و کم شدن امید زندگی در جوانان نیز بسیار تاثیرگذار است.

وی افزود: اگر به سمت درمان معضل های اجتماعی برویم قطعا می توانیم با معلولی به نام اعتیاد برخورد کنیم ولی اگر به سمت برخورد شکلی و تغییر مصرف برویم، موفق نخواهیم بود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو