صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاكید كرد: استخدام در دستگاه دولتی ، نه حالا و نه در آینده فراهم نخواهد شد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: اگر منظور از اشتغال این است که در دستگاه دولتی استخدام شویم، باید تصریح کنیم که نه حالا و نه در آینده این امکان فراهم نخواهد شد و اساسا در هیچ کشوری به این اندازه پشت میز نشین نیاز نیست.

1396/05/16
|
11:30
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار و دلایل آن؛ چه باید کرد؟ ، با حضور سیدحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و دکتر فدایی استاد دانشگاه امیر کبیر و رئیس انجمن مراکز مشاور کارآفرینی استان تهران به روی آنتن رفت.

سیدحمایت میرزاده با اشاره به موضوع بیکاری تحصیلکرده ها، گفت: یک بخش از این موضوع به مراکز عالی و دانشگاه ها بر می گردد و یک بخش نیز به خانواده ها و بخش سوم به فارغ التحصیلان مربوط می شود.

وی درباره مسئولیت بخش دانشگاه ها اظهار داشت: اینکه بدون آمایش سرزمینی و سنجش نیازهای جامعه دانشگاه و کلاس تشکیل دهیم و دانشجو بپذیریم، با تعداد زیادی دانشجو روبرو خواهیم بود که نیازهایشان را توجه نکرده ایم. جالب آنکه خود دانشگاه نیز می داند به این تعداد دانشجو در جامعه نیاز نیست اما برای اینکه استاد و دانشگاه او تکمیل شود کاری می کند که دانشجو پذیرش شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به خانواده ها و مسئولیت آنها اشاره کرد و بیان داشت: خانواده ها عموما دنبال این هستند که شان اجتماعی کدام شغل بیشتر است و مهم نیست فرزند آنها استعداد و علاقه ای به رشته خاص داشته باشد یا خیر.

در این شرایط بچه ها به رشته هایی گرایش پیدا می کنند که از همان ابتدا معلوم بود استعداد ندارند. رفع این معضل نیاز به کار فرهنگی در سطح گسترده دارد.

وی افزود: بخش دیگر مربوط به خود فارغ التحصیلان است. اگر منظور از اشتغال این است که در دستگاه دولتی استخدام شویم، باید تصریح کنیم که نه حالا و نه در آینده این امکان فراهم نخواهد شد و اساسا در هیچ کشوری به این اندازه پشت میز نشین نیاز نیست.

میرزاده تصریح کرد: افراد به صرف اینکه مدرکی از یک رشته دانشگاهی دارند نمی توانند در دستگاه دولتی استخدام شوند. بلکه باید ایده و حرف و طرح در رشته تحصیلی اش داشته باشد.

در ادامه دکتر فدایی با اشاره به اینکه بیش از 40 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی، بیکار هستند، اظهار داشت: راه هایی که آقای میرزاده بیان کرد، زمان بر است و برای آینده امکان نتیجه دارند اما سوال این است که حالا باید چه کنیم؟

وی تاکید کرد: باید دانشگاه ها را به این سمت سوق دهیم که نیاز جامعه را محور کارهای تحقیقاتی خودشان قرار دهند که البته این نیازمند یک کار فرهنگی و زمان بر است.

استاد دانشگاه امیر کبیر با اشاره به راه اندازی کسب و کار و مشکلات این حوزه، بیان داشت: در حال حاضر خیلی از بنگاه های کوچک و متوسط بحران دارند زیرا دست به تولید کالایی زدند که مشتری و بازار ندارد.

رئیس انجمن مراکز مشاور کارآفرینی استان تهران درباره راه حل عبور از این مشکل و بحران گفت: یک شبکه درست شده است که در این شبکه افرادی که صاحب تجربه های بازرگانی و اقتصادی و تخصصی هستند، الگوها و طرح هایی که بازار دارد و صاحب ارزش افزوده در تولید کالا و خدمات است را معرفی می کنند و از فارغ التحصیلان دانشگاهی به عنوان تیم های اجرایی استفاده می کنند؛ به این صورت هسته های کاری برای اشتغال فارغ التحصیلان شکل می گیرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو