صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیر ارتباطات و مركز پاسخگویی دومین نمایشگاه مجازی كتاب تهران: عدالت فرهنگی، دستاورد نمایشگاه کتاب به صورت مجازی است

نظربلند گفت: برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب، عدالت فرهنگی و رقابت سالم را برای ناشران و خریداران فراهم می‌کند که این بزرگترین دستاورد این نمایشگاه است.

1400/10/26
|
09:41
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو در خصوص نمایشگاه مجازی کتاب با آزاده نظربلند، مدیر ارتباطات و مرکز پاسخگویی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران و معاون کتاب و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

آزاده نظربلند درباره دلایل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت آنلاین گفت: نمایشگاه‌های فیزیکی محدودیت‌هایی را برای ناشران و خریداران فراهم می‌کرد. ناشران در صورتی که قصد شرکت در نمایشگاه کتاب تهران را داشتند باید از شهرهای دیگر به تهران مراجعه می‌کردند و از این منظر سختی‌های بسیار زیادی وجود داشت.

وی افزود: شرایط سختی که برای ناشران جهت شرکت در نمایشگاه کتاب تهران وجود داشت، برای خریداران نیز وجود داشت زیرا آن‌ها نیز باید از شهرهای دیگر فرصت دو الی سه روزه کسب می‌کردند تا در محیط نمایشگاه در تهران اقدام به خرید کنند.

مدیر ارتباطات و مرکز پاسخگویی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بیان کرد: نخستین مشکلی که نمایشگاه مجازی کتاب حل می‌کند، دسترسی برای تمام نقاط کشور بدون محدودیت مسافت برای ناشران و خریداران است.

وی درباره دیگر مزیت‌های نمایشگاه آنلاین اظهار کرد: معضل همیشگی که در صنعت نشر وجود داشت و امیدوار هستیم با جا افتادن نمایشگاه‌های مجازی رو به بهبود برود، این است که نشر مکتوب با فضای مجازی مناسبات خوبی ندارد. وقتی نمایشگاه به صورت مجازی باشد، این مناسبات بین فرهنگ مکتوب و فضای مجازی ایجاد می‌شود که یکی از نتایج آن تامین انبوه محتوا در فضای سایبر است.

معاون کتاب و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات ایران در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو از افزایش دامنه انتخاب کتاب به عنوان یک امتیاز برای خریداران با برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب گفت و عنوان کرد: خریدار با جستجو در کتاب‌های مورد علاقه به راحتی لیستی از کتاب‌ها را مشاهده می‌کند، در حالی که در نمایشگاه‌های فیزیکی باید در غرفه‌ها حضور داشته باشد تا آن کتاب‌ها را ببیند.

وی در رادیو گفت‌وگو افزود: برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب برای ناشران نیز دسترسی یکسانی فراهم می‌کند زیرا در نمایشگاه فیزیکی ممکن بود یک ناشر در شرایط خوبی از نظر موقعیت مکانی قرار می‌گرفت و ناشر دیگر در موقعیت نامناسبی قرار می‌داشت. بنابراین نمایشگاه مجازی کتاب عدالت فرهنگی و رقابت سالم را برای ناشران و خریداران فراهم می‌کند که این بزرگترین دستاورد نمایشگاه مجازی کتاب است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو