صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

بهترین تکریم برای زنان؛ پرورش استعداد آن‌هاست

مدیرکل زنان و خانواده وزارت کشور در رابطه با چگونگی تکریم زنان در جامعه به رادیو گفت‌وگو گفت: یک بانو در هر جایگاهی باید احساس کند که استعدادهای ذاتی‌اش ظهور و بروز پیدا می‌کند.

1400/11/02
|
10:02
|

زینب اختری در مصاحبه با برنامه "صبح وگفتگو" رادیو گفت‌وگو در خصوص اقدامات ضروری برای تکریمِ مقام زن اظهار کرد: بهترین تکریم این است که جایگاه بانوان به درستی دیده شود. آنچه به عنوان ذات در وجود زن نهادینه شده، باید به درستی دیده شده و از آن استفاده شود.

وی با اشاره به تحولاتی که در این زمینه باید صورت گیرد، افزود: در اسناد بالا دستی وقتی از بانوان نام برده می‌شود، آنان را به عنوان یک فرد حمایت پذیر می‌بینند؛ حال آنکه زنان مسئله نیستند.

اختری زن را حلال مسائل دانست و گفت: بانوان می‌توانند مسائل کلان کشور را راهبری و هدایت کنند؛ البته با توجه به مزیت‌هایی که خداوند خلق کرده است. نگاه خالق، زنان و مردان را در بعدی رقابتی قرار نمی‌دهد بلکه نگاهی تعاملی به زن و مرد دارد.

وی با اعلام اینکه زن و مرد در خانواده، هر یک جایگاه خاص خود را دارند، خاطرنشان کرد: اولین اقدام در حوزه سیاست گذاری، این است که نگاه به زن را اصلاح کنیم.

این مقام مسئول در وزارت کشور با انتقاد از نگاه‌های افراطی و تفریطی به بانوان، گفت: وقتی جایگاه زن به درستی تعریف نشود، چنین نگاه‌هایی بروز می‌یابد. لذا یا زن عملا سنتی و شرقی دیده می‌شود و یا اینکه در مقایسه با مرد، او را به عنوان بانویی غربی قرار می‌دهیم.

در حالی که بهترین گفتمان برای یک بانو، الگوی زن سوم است؛ یعنی نگاهِ دختری و مادری که اسلام به زن دارد باید در نظر گرفته شود و از دیگر سو مزیت و نقش‌هایی که یک بانو در اجتماع بر عهده می‌گیرد باید مورد توجه باشد.

اختری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: هر بانوی ایرانی باید در هر جایگاهی، استعدادهای خود را شکوفا کند؛ یعنی این گونه نیست که بگوییم زنان یکسری کارها را باید و بخشی را نباید انجام دهند.

هر زن بر اساس ویژگی‌های فطری و ذاتی بهترین راه و روش را انتخاب می‌کند و مسئولان صرفا باید بستر مناسب را فراهم آورند. ما نیز در دولت چنین نگاهی داریم که شامل بخش‌های اقتصادی، تربیتی و توجه به جایگاه زنان می‌باشد.

وی افزود: بهترین اتفاقی که برای یک خانم رقم می‌خورد، این است که اجازه پیدا کند حال و حسی خوب میانِ او و سایر بانوان اتفاق افتد و این کاری است که ما در حوزه مسئولیتیِ خود رقم زده‌ایم.

اختری اضافه کرد: یک بانو در هر جایگاهی باید این احساس را داشته باشد که استعدادهای ذاتیِ او که از سوی خداوند عطا شده، ظهور و بروز پیدا می‌کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو