رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك استاد دانشگاه مطرح كرد: در تعیین مصداق ها در FATF و تطبیق اقداماتش با سازمان بین الملل مشکل داریم

حسین متفکر به مشکلات ناشی از FATF اشاره و عنوان کرد: اولا در تعیین مصداق مشکل داریم یعنی تعریف تروریسم اینجا مشخص نیست و احتمال دارد تعریف دوگانه ای را انجام دهند دوما تطبیق اقداماتش با سازمان بین الملل مشکل ساز است.

1397/02/19
|
13:31
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع هشدار کارشناسان اقتصادی، لایحه FATF یعنی تهدید تحریم ایران با حضور دکتر حسین متفکر استاد دانشگاه روانه آنتن شد.

حسین متفکر در خصوص FATF توضیح داد: FATF یک سازمان بین المللی است که گروه ویژه اقدام مالی را تشکیل داده اند. این سازمان در سال 1989 بعد از جی 7 تشکیل شد، اصل موضوعش قانون مبارزه با پولشویی است. این گروه تقریبا هر چهار ماه جلسه ای را تشکیل می دهد و کشورهای مشکوک را که دارای مقررات مالی شفافی نیستند و یا سرمایه گذاری در این کشورها مشکل وجود دارد یا ریسکش بالاتر است به مراکز مالی و اقتصادی دنیا معرفی می کنند.

وی افزود: این مقررات اشخاص و شرکت ها را موظف می کند تا نحوه درآمدشان را به دولت گزارش دهند که این پول ها از کدام منابع یا راه های مشروع حاصل می شود و یا از طریق قاچاق یا رشوه یا راه های دیگر است. به ویژه بعد از 11 سپتامبر 2001 این اقدام مقداری گسترش پیدا کرد و در خصوص مباحث تروریست و مقابله با تروریست و شفاف سازی مالی کشورها اقدامات وسیع تری انجام گرفت.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه FATF تاکنون 40 توصیه داشته که 9 تای آن در ارتباط با تروریست بوده است، گفت: اگر کشوری در لیست سیاه قرار بگیرد، این لیست سیاه بطور غیر مستقیم در مبادلات مالی بین کشور ها و سازمان های مالی دنیا تاثیر می گذارد و خودش نیز در سیستم مالی دنیا مثل شتاب ما عمل می کند.

وی تصریح کرد: یعنی احتمال دارد شتاب مالی و همه اطلاعاتی که در این رابطه دارد به آنجا منتقل شود، گرچه در توصیه ها و قوانین و مقررت FATF کشورها را موظف نمی کند حتما اطلاعات افراد و مسایل مالی را منتقل کند، بلکه به دنبال شفاف سازی قوانین و مقررات برای همه کشورها است.

متفکر با یادآوری اینکه ایران زمانی جزو لیست سیاه FATF بوده است، متذکر شد: بعد از سال 2009 با تلاش کشورهای غربی که حاکم بر سیستم FATF هستند، با اعمال فشار ایران را جزو لیست کشورهای لیست سیاه در کنار پاکستان، ازبکستان و ترکمنستان قرار داده اند. از آن تاریخ به بعد، غالبا ایران در سرگروه لیست های سیاه سرمایه گذاری دنیا قرار داشته و موجب می شده است که موسسات مالی بانک ها و حتی مراکز گردشگری و انتقال گردشگران با ایران تعامل مالی درستی نداشته باشند.

وی ادامه داد: از سال 1394 با توجه به اقداماتی که جمهوری اسلامی انجام داد و قوانین مبارزه با تروریسم را تصویب کرد، اقداماتی هم که قوه قضائیه انجام داد، این اقدامات لیست سیاه برای ایران به تعلیق درآمد و از ایران هم خواسته شد تا حتما قوانین و مقررات مبارزه با ترورریست را شفاف سازی کند و مشخص شود چه کمک هایی را به جاهای مختلف می کند و بقیه را هم روشن کند.

این استاد دانشگاه به مشکلات ناشی از FATF اشاره و عنوان کرد: مشکلاتی که وجود دارد، این است که اولا در تعیین مصداق مشکل داریم یعنی تعریف تروریسم اینجا مشخص نیست و احتمال دارد تعریف دوگانه ای را انجام دهند و سازمان های دفاعی و حتی دفاع مشروع و مقاومت را در این راستا قرار دهند. دوما تطبیق اقداماتش با سازمان بین الملل مشکل ساز است به ویژه اگر کشوری تحت فصل هفتم منشورسازمان بین الملل قرار بگیرد امکان نفوذ قدرت های بزرگ در آن وجود دارد. همچنین احتمال گسترش موضوعی آن به موضوعات دیگر هم وجود دارد. با این ملاحظات می شود این را اصلاح کرد و ایران را از لیست سیاه و مشروع خارج کرد.

دسترسی سریع
رویداد