رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسایل سیاسی: آغاز بی ثباتی امنیتی در افغانستان

کارشناس مسایل سیاسی با اظهار به اینکه بی ثباتی امنیتی در افغانستان با برکناری اتمر تقریبا شروع شده است، تصریح کرد: احتمال افزایش حملات نظامی بیشتر در افغانستان وجود دارد.

1397/06/05
|
10:45
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع چهار مقام ارشد افغانستان استعفا کردند، اختلافات در راس دولت افغانستان و قدرت روزافزون طالبان در افغانستان و با حضور دکتر محسن رویین صفت کارشناس مسایل سیاسی به روی آنتن رفت.

محسن رویین صفت در آغاز به استعفای چهار مقام ارشد افغانستان اشاره کرد و گفت: محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان از مقام خود برکنار شد و طارق شاه بهرامی وزیر دفاع، ویس برمک وزیر کشور، محمد معصوم ستانکزی رئیس اداره امنیت ملی که استعفا داده بودند با درخواست اشرف غرنی بر سر کار خودشان ماندند.

وی افزود: اکنون با رفتن اتمر، حمداله محب سفیر افغانستان در واشنگتن در این منصب، بر سر کار آمده است و مشغول به کار شده است.

کارشناس مسایل سیاسی در خصوص چرایی این اختلافات و ایجاد چنین تحولاتی در رادیو گفت وگو اظهار کرد: افغانستان درگیر سه بحران امنیتی و مسائل قومی، مسائل انتخابات و موضوع صلح است. این سه دستور عمده افغانستان در روزهای جاری است که هر سه آن ها مهم و پیچیده و در هم تنیده هستند.

وی به مذاکرات صلح اشاره و عنوان کرد: از عید سعید فطر مذاکرات صلح انجام شد و تحولاتی صورت گرفت و با آتش بس بین طالبان و دولت افغانستان برای اولین بار بعد از سال ها طالبان توانست وارد برخی از شهرهای بزرگ شود و بدون اینکه دو طرف به هم تعارضی کنند، با هم تعامل داشته باشند و این خوش بینی را در این موضوع ایجاد کرد که می توانند باهم به تفاهمی برسند.

رویین صفت ادامه داد: همچنین از طرف دولت کابل برای عید قربان درخواست سه ماه آتش بس را کرده بود که طالبان نپذیرفتند و فقط سه روز را پذیرفت و بعد از سه روز برخی از مناطق این درگیری ها ادامه پیدا کرد.

وی به مذاکرات بین آمریکا و طالبان در قطر اشاره کرد و به رادیو گفت وگو گفت: آمریکا استراتژی خود در افغانستان را اینگونه مطرح کرده که کمک ها و همکاری های ما در افغانستان شرطی است و در ذیل آن گفته که ما می خواهیم اطمینان داشته باشیم که طالبان از نظر نظامی بر دولت کابل، فائق نشوند ولی شرایطی را ایجاد کنیم که بتوانند در قدرت مشارکت داشته باشند.

وی متذکر شد: این استراتژی آمریکا به سادگی اجرا شدنی نیست چون در افغانستان مخالفت های زیادی نسبت به این موضوع است. افغانستان کشور قومی است و طالبان یک طرف قضیه است و احزاب دیگری وجود دارند که چندان خوش بین نیستند که طالبان بخواهد در احزاب سیاسی با شرایطی که دارد مشارکت داشته باشد.

کارشناس مسایل سیاسی تغییر قانون اساسی را از خواسته های طالبان مطرح کرد و در عین حال گفت: این شرط به شکلی است که دیگر احزاب در افغانستان مخالف آن هستند چون پای بند به قانون اساسی هستند و حاضر نیستند قانون اساسی تغییر کند.

وی انتخابات را مشکل عمده پیش روی افغانستان بیان کرد و در رادیو گفت وگو اظهار داشت: در مهر ماه امسال، انتخابات پارلمانی که برای چند سال به تعویق افتاده، قرار است برگزار شود و این انتخابات خیلی عواقب و مسائلی را ایجاد کره است از جمله رد صلاحیت برخی از نامزدها.

رویین صفت یادآور شد: هنوز وضعیت نابه سامان و بی ثباتی را در انتخابات داریم موضوعات دیگر مثل نظام انتخابات برای جلوگیری از تقلب و نوع سیستم انتخابات که از هر فرد رای، یک رای، به انتخاب حزبی و ائتلافی تبدیل شود. اینها درخواست های حزب ها و جریان های مدنی است که در حال مناقشه بین حاکمان و مخالفین جریان دارد.

وی با اظهار به اینکه بی ثباتی امنیتی در افغانستان با برکناری اتمر تقریبا شروع شده است، تصریح کرد: احتمال افزایش حملات نظامی به بی ثباتی بیشتر در افغانستان می رود چون یک عده ای منافع شان در این است که در افغانستان ثباتی نباشد.

دسترسی سریع
رویداد