رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

ابوالفتح: فرضیه هایی مبنی بر خروج پمپئو از کابینه ترامپ وجود دارد

یک کارشناس مسائل آمریکا اظهار کرد: در حال حاضر چندین فرضیه در مورد احتمال خروج پمپئو وزیر خارجه آمریکا از کابینه ترامپ وجود دارد.

1398/09/05
|
16:15
|

امیرعلی ابوالفتح ،در گفت وگو با برنامه "رویداد" رادیو گفت وگو، با بیان این‌که براساس آنچه که منتشر شده به نظر می‌رسد بخشی از جمهوری‌خواهان کنگره وزیر خارجه آمریکا را تحت فشار قرار داده‌اند که با استعفا از سمت وزیر خارجه در انتخابات کنگره این کشور شرکت کند، گفت‌: این جمهوریخواهان در حال حاضر معتقدند که استعفای پمپئو از وزارت خارجه و حضورش در کنگره برای حفظ کرسی جمهوری‌خواهان کمک بیشتری به این حزب می‌کند و در همین چارچوب خواهان استعفای پمپئو هستند.

وی افزود :اگر پمپئو بخواهد در این چارچوب از کابینه خارج شود خروج‌اش دوستانه و در راستای تقویت پایگاه دولت و جمهوری‌خواهان خواهد بود.

ابوالفتح خاطر نشان کرد: فرضیه دیگری که در این ارتباط مطرح است این است که بین ترامپ و پمپئو بر سر پرونده اوکراین که یکی از دلایل دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ است اختلاف نظر وجود دارد و ترامپ از این موضوع خرسند است که چرا برخی از اعضای وزارت خارجه آمریکا در جلسات کمیته تحقیق استیضاح حضور پیدا کرده‌اند و علیه ترامپ شهادت داده‌اند. این موضوع باعث ناخرسندی ترامپ از پمپئو شده است و این انتقاد به او وارد شده که چرا نتوانسته جلوی کارکنان وزارت خارجه آمریکا را بگیرد که در چرخه استیضاح ترامپ توسط دموکرات‌ها شرکت نکند.

یک کارشناس مسائل آمریکا با بیان این‌که این احتمال وجود دارد که پمپئو به سرنوشت تیلرسون وزیر خارجه سابق دولت ترامپ مبتلا شد، ادامه داد:‌در این حالت پمپئو با تنش و درگیری از دولت خداحافظی خواهد کرد.

وی با بیان این‌که کدام یک از این فرضیه‌ها رخ دهد مشخص نیست، ادامه داد: ترامپ به عنوان یک شخصیت حقیقی شیفته این موضوع است که در افراد تحت نظر خود تنش و درگیری وجود داشته باشد و از این تنش و درگیری استفاده کند.

این کارشناس مسائل آمریکا ادامه داد: ترامپ هر فردی که دچار کوچک‌ترین تعارض با سیاست‌هایش شود اخراج می‌کند و این را در طول سه سال گذشته بارها دیده‌ایم
ابوالفتح افزود :چنین برخوردی باعث بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری‌های کشوری می‌شود و قطعا این نوع تنش‌ها به سطح پایین‌تر منتقل می‌شود و تصمیم‌گیری در بیشتر امور را با اختلال روبه‌رو می‌کند.

دسترسی سریع
رویداد