رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل بین الملل : تحریم جدید آمریکا ، ناشی از ناامیدی از تاثیر فشارها علیه ایران است

یک کارشناس مسائل بین الملل، با تاکید بر اینکه اقدام آمریکا در عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است، گفت: باید این اقدامات را ناشی از ناامیدی کاخ سفید از اقدامات قبلیش علیه ایران عنوان کرد.

1399/03/11
|
14:07
|

جلال فیاضی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو، با تاکید بر اینکه حرکت آمریکا علیه ایران در عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران، نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است، گفت: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از طریق دادگاه‌های بین المللی، اقدامات حقوقی علیه آمریکا در این زمینه انجام دهد.

وی با بیان اینکه در صورتی که آمریکا از برجام خارج نشده بود، امکان برگزاری جلسه« شورای حل اختلاف» در چارچوب برجام وجود داشت ولی با توجه به خروج آمریکا از برجام این امکان در حال حاضر وجود ندارد، افزود: این اقدامات آمریکا را بایستی ناشی از ناامیدی مقامات واشنگتن در مورد برنامه‌هایشان علیه ایران و استفاده از مکانیسم ماشه ارزیابی کرد.

وی با اشاره به تلاش‌های آمریکایی‌ها برای استفاده از مکانیزم ماشه در حالی که از برجام خارج شده بودند و عدم همراهی کشورهای چین و روسیه و همچنین کشورهای اروپایی با این اقدام آمریکا، گفت: تصمیم اخیر واشنگتن بر عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران با واکنش کشورهای اروپایی همراه شده است و به نظرم اقدام اخیر آمریکا در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران، یک هشدار به اروپایی هاست که آنها نباید با مسامحه با این اقدامات غیرقانونی آمریکا برخورد کنند و آن‌ها باید از ظرفیت‌های خود جهت دفاع از کیان سیاسی اروپا استفاده کنند.

فیاضی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد سکوت سازمان‌های بین‌المللی در ارتباط با این موضوع افزود: سکوت آنها مسئله تازه‌ای نیست چرا که این نهادها عموما تحت سلطه آمریکا هستند و رگ حیاتی اقتصادی آنها به آمریکا متصل است.

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر این که آمریکایی‌ها از این نهادها استفاده ابزاری کرده‌اند افزود: البته در مواقعی شاهد این بودیم که دادگاه لاهه احکام منصفانه‌ای در راستای دفاع از کشورهای مستقل صادر کرده است ولی در مجموع باید به این موضوع توجه داشت که این سازمان‌ها عموما تحت سلطه و سیطره آمریکا هستند.

وی ادامه داد: کشورها باید بپذیرند که دوران سلطه آمریکا به پایان رسیده وتصمیم گیری‌هایشان باید مستقل از نظام آمریکا باشد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها به دروغ این گونه بیان می‌کنند که سیاست فشار حداکثری دولت واشنگتن علیه ایران جواب داده است و تهران در حال عقب نشینی و به دنبال انجام مذاکره با آمریکا است، گفت: ولی واقعیت این است که ایران هرگز از مواضع خود کوتاه نیامده است و همچنان سیاست‌های مبتنی بر دیپلماسی فعال خود در راستای حضور منطقه‌ای و بین المللی را دنبال می‌کند.

فیاضی همچنین با تاکید بر اینکه سیاست‌های کلی آمریکا به خصوص در دوران ریاست جمهوری ترامپ با مسائل حقوق بشر و سازوکارهای بین‌المللی تناسب ندارد، ادامه داد: عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران اولین اقدام غیرقانونی آمریکا نیست و آخرین آن نیز نخواهد بود چنان که در روزهای اخیر شاهد بودیم که ترامپ اعلام کرد آمریکا از سازمان جهانی بهداشت خارج خواهد شد.

فیاضی همچنین در مورد تاثیر این مسائل بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز اظهار کرد: شیوه برگزاری انتخابات در آمریکا مبتنی بر آرای الکترال است و ترامپ تلاش می‌کند که بر روی آرال الکترال ایالت‌هایی که بر نتایج انتخابات تأثیر هستند سرمایه‌گذاری کند و در همین چارچوب ممکن است رقیب انتخاباتی ترامپ رای بیشتری بیاورد ولی با توجه به آرای الکترال، ترامپ پیروز انتخابات اعلام شود.

دسترسی سریع
رویداد