رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسائل پولی و بانكی مطرح كرد حواشی اخیر اعتراضی سامانه نیما بیجاست؛ بانک مرکزی کوتاه نیاید

کارشناس مسائل پولی وبانکی اعتراضات و حواشی اخیر سامانه نیما را مرتبط با بازنگرداندن ارزصادرکنندگان دانست واعتراض را بی پایه دانست.

1399/03/27
|
08:16
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، محمد رضا رنجبر فلاح مدیر عامل اسبق بانک تجارت و تحلیلگر مسائل پولی و بانکی در برنامه رویداد درباره اعتراضات اخیری که در خصوص سامانه نیما صورت گرفته است، این طور پاسخ داد: دلایلی که درباره این اعتراض مطرح می شود مربوط به بازگشت ارز است.
وی افزود: صادرکنندگان متعهد هستند که ارزشان را به کشور بازگردانند، اما بعضی در شرایطی هستند که مایل به این کار نبوده و یا قادر به بازگرداندن نیستند. این اعتراضات یک اهرم فشار برای صادرکنندگان است در حالی که بانک مرکزی هم می خواهد تأمین ارز واردات کالاهای اساسی را انجام دهد و جای سوأل است که دراین شرایط ارز را از کجا تأمین کند.

*اعتراضی که نادرست است

تحلیلگر مسائل پولی و بانکی ادامه داد: اعتراض اخیر را در کل به جا نمی دانم مگر اینکه موارد خاصی باشد که در این صورت باید آنها مورد بررسی قرار گیرند، نرخ ارز امروز برای صادرات نرخ خوبی است و فعالان اقتصادی سود چشمگیری در صادرات به دست می آورند، این افراد باید ارز را برگردانند. برخی از صادرکنندگان سعی می کنند به واسطه وابستگی به قدرت های سیاسی و اقتصادی ارز را میان خودشان تقسیم می کنند. در حالی که اگر ارز به کشور بازنگردد آسیب خواهیم دید.
رنجبر فلاح سپس گفت: هر زمانی که فاصله میان ارز نیمایی و نرخ بازار آزاد پیدا می شود ترجیح افراد این است که ارز را به قیمت بازار آزاد بفروشند و این را انگیزه اصلی اعتراضات می دانم.

*بانک مرکزی با اهرم هایش در مسیر مقابله

مدیرعامل اسبق بانک تجارت در پاسخ به سوألی گفت: بانک مرکزی در واکنش به این اعتراضات می خواهد مطابق آئین نامه ای که وجود دارد ارزها به کشور بازگردند. از ابزارهای خودش هم برای فشار استفاده می کند و معقتدم بانک مرکزی نباید کوتاه بیاید. باید کسانی که این کار را نمی کنند در لیست بدهکاران ارزی قرار گیرند.
این کارشناس پولی و بانکی با اشاره به اینکه مهلت بازگشت ارز به اتمام رسیده، گفت: در چنین شرایطی مالیات ها مشمول می شوند که این جزء مکانیسم تنبیهی هست در حالی که مشوق تشویقی صادراتی هم پیش بینی شده بود. هر زمان خوش حسابی کنند مشوق مالیاتی شان پابرجاست. افراد باید در مهلت مقرر ارز را بازگردانند. در حالی که برخی ارز را در حساب خارجی نگه می دارند. این شکل از فعالیت اقتصادی و به دست آوردن حاشیه سود درست نیست در حالی که به تولید کننده فشار وارد می شود. راهکار بانک مرکزی را درست می دانم. و نباید کوتاه بیاید.

*نرخ بالای ارز یک تورم به مردم تحمیل می کند

وی ادامه داد: نرخ ارز یک تورمی بر دوش مردم تحمیل می کند به دلیل اینکه در کالای وارداتی بر قیمت تمام شده اثر دارد. بنابراین هزینه را مردم می پردازند اما سود آن را صادر کننده کسب می کند و حاضر نیست ارز را به سامانه بازگرداند.
این کارشناس اقتصادی گفت: یک مدیریت در شرایط عادی داریم و یک مدیریت در شرایط بحران؛ الان آرزوی دیرینه اقتصاد ایران رشد صادرات غیرنفتی است که به این منظور باید ار مکانیسم هایی استفاده کنیم تا صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه افزایش پیدا کند. بعد راهکارهای رسمی و غیررسمی را به کار بگیریم که ارز به کشور بیاید.

*بانک مرکزی به دنبال تهاتر

رنجبر فلاح سپس با اشاره به اعتراضات مرتبط با سامانه نیما گفت: بانک مرکزی اصرار ندارد ارز به کشور بیاید و می خواهد برای واردات کالای اساسی به شماره حسابی که می دهد ارز واریز شود. شیوه تهاتر را هم مطرح می کند. کشور یکسری نیاز اساسی دارد و درست نیست که دچار کمبود در بخش های مختلفی همانند خوراک دام و طیور، گوشت، دارو و... بشویم. اینها ارز می خواهند و از محل صادرات باید تأمین شود.
وی گفت: می توان اقدام تنبیهی جدی در خصوص بازنگرداندن ارز صادرکنندگان انجام داد و فردی که ارز را تحویل نمی دهد خط اعتباری اش در بانک ها بسته شود تا خودش مجبور شود برای تأمین مالی اش ارزها را بفروشد.

دسترسی سریع
رویداد