رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

مهدی غضنفری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ "رستم‌دستان مجلس" کشاورزی را به خاک سیاه نشاند

وزیر اسبق وزارت صمت گرفتاری‌های کنونی در حوزه بازار و گرانی محصولات کشاورزی را بدلیل تصویب قانون انتزاع و مقصر اصلی این معضلات را کمیسیون کشاورزی و شخصِ رئیسِ وقت این کمیسیون دانست.

1399/07/07
|
17:26
|

مهدی غضنفری در مصاحبه با برنامه "رویداد" با بیان اینکه اعطای بخش بازرگانی در محصولات کشاورزی بارها به وزارت جهاد سپرده شده است ولی بدلیل نبود آمادگی و تجربه با کمبود کالا و افزایش قیمت نهاده‌های دامی روبرو شدیم، گفت: دولت‌ها با یک فرامصوبه این وظیفه را به وزارت صمت باز گردانده‌اند.

وی معتقد است هر کس دست به تولید می‌زند، تنظیم بازار را هم باید در دست داشته باشد تا هر زمان کالا در بازار کم شد، وزارتخانه‌ای دیگر را مقصر نداند و این قاعده باید در حوزه کشاورزی صادق باشد.

غضنفری افزود: شرکت مادر تخصصی بازرگانی به وزارت جهاد سپرده شد ولی مشکل اینجا این بود که وزارت جهاد، ابزارهای لازم برای نظارت بر بازار را نداشت و وقتی کالا به بازار رسید، هیچ ابزاری در اختیار وزارت جهاد نبود.

وی ادامه داد: دولت‌ها بعد از مدتی متوجه می‌شوند وزارت جهاد ابزارهای لازم را ندارد و لذا بازرگانی محصولات کشاورزی را با یک فرا مصوبه به وزارت صمت می‌دهند.

غضنفری گفت: قانون انتزاع احساساتی بود و شاید رانت‌هایی هم پشت آن وجود داشت که کمیسیون وقتِ کشاورزی در مجلس به شدت این قانون را پیگیری کرد و استدلال کارشناسان را نپذیرفت.

وی افزود: این دست رخدادها بسیار در کشور دیده می‌شود که عده‌ای با کردنِ هر دوپا در یک کفش، گوش خود را بسته و به استدلال‌ها کاری ندارند تا یک رستم دستان از خود نمایش دهند و آن زمان هم رئیس کمیسیون کشاورزی چنین احساسی از خود داشت.

غضنفری خاطرنشان کرد: تا زمانیکه وزارت جهاد ابزارهای نظارتی را در اختیار نداشته باشد، دادن وظایف بازرگانی به این وزارتخانه مشکلاتی جدید ایجاد می‌کند.

وی افزود: شرکت پشتیبانی امور دام مسئول گوشت و تخم مرغ و کنجاله و نهاده است که از قدیم در وزارت جهاد بوده است و هولدینگ بازرگانی دولتی با این شرکت متفاوت است که برای ذخیره سازی کالای اساسی است.

غضنفری گفت: اگر قیمت مرغ و تخم مرغ بالا رود و مانند زمان جنگ با کوپن یک شانه تخم مرغ به مردم بدهند، پشتیبانی امور دام مقصر آن است... بخش خصوصی این کارها را اقتصادی تر انجام می‌دهد ولی متاسفانه بدلیل مشکلات ارزی باید به وجود این دو شرکت تن دهیم.

دسترسی سریع
رویداد