رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

صالح قاسمی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ ایران رکورددار سالخوردگی خواهدبود/ مقصر دولت روحانی است

کارشناس حوزه تحولات جمعیت، ایران را ظرف دهه‌های آتی رکورددار سالخوردگی جمعیت در دنیا معرفی کرد و مقصر اصلی این خسران را، دولت روحانی و بی‌توجهی به سیاست‌های جمعیتی دانست.

1399/07/27
|
15:11
|

صالح قاسمی به نکاتی در باب لطمات پیری جمعیت اشاره کرد و به برنامه "رویداد" گفت: روند سالخوردگی جمعیت در اغلب کشورها در حال وقوع است و این مسئله بدلیل افزایش سطح بهداشت و رفاه عمومی و سطح امید به زندگی است.

وی ادامه داد: زمانی سالخوردگی جمعیت محل نگرانی است که با کاهش شدید موالید روبرو شده و لذا سالمندی در جامعه محسوس می‌گردد.

قاسمی جمعیت بالای 60 سال را جز گروه سالمندان و شمار آنان را حدود 10درصد تخمین زد و گفت: از هر 10 ایرانی یک نفر بالای 60 سال سن دارد که نامطلوب نیست اما در سه دهه آتی، با شتاب بی نظیر فزونی گرفتن جمعیت این گروه و رسیدن به جامعه آماری 30درصد می‌رسیم.

وی با اعلام اینکه ایران در سه دهه آینده، رکورد سالمند شدن را در میان کشورهای جهان خواهد شکست، افزود: تا آن زمان به یکی از 5 کشور سالمند جهان تبدیل می‌شویم که حتما پیامدهایی درپی دارد.

قاسمی ادامه داد: این پیامدها در حوزه اقتصادی، روابط اجتماعی، خانواده و سیاسی و امنیتی خواهد بود.

این پژوهشگر حوزه تحولات جمعیتی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو مهم ترین تاثیر سالخوردگی جمعیت را در اقتصاد هویدا دانست و در توضیح این مطلب گفت: در این صورت نیروی کار کاهش پیدا کرده و به تبع آن، تولید ناخالص ملی کاسته می‌شود.

قاسمی از دیگر معضلات ریشه‌ای در بعد اقتصادی را تبدیل شدن کشورمان به یک وارد کننده بزرگ دانست و افزود: به بیان دیگر، امروز 9 نفر کار می‌کنند تا با وجود بیمه و مالیات، مستمری یک نفر سالمند را تامین کنند.

وی این رویه را موجب افزایش سرسام آور فشار اقتصادی عنوان کرد و گفت: متاسفانه در آستانه شکل‌گیری برخی پدیده‌های اجتماعی جدی هستیم. اگر در دهه‌های قبل از کودکان سر راهی می‌شنیدیم در دهه‌های آینده باید منتظر پدیده سالمندانِ سر راهی باشیم.

قاسمی گفت: این افراد نه از بیمه و حمایت‌ها اجتماعی بهره می‌برند و نه از عاطفه خانواده بهره مند هستند؛ چراکه این گروه یا بدون فرزند و یا دارای یک فرزند بوده‌اند.

وی با بیان این مطلب، پیامدهای سالخوردگی جمعیت را بسیار جدی و در حوزه امنیت بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: تنها یک راه حل داریم، اینکه الگوی فرزند آوری در کشور افزایش پیدا کند.

قاسمی با ابراز تاسف از روند کاهش تعداد فرزند در چند سال گذشته گفت: این روند با کرونا تزویج شده و فزونی می‌گیرد.

این جمعیت شناس خاطرنشان کرد: برای افزایش موالید دو راهکار مورد تجربه کشورهاست که ما نیز باید آن‌ها را بومی‌سازی و استفاده نماییم.

قاسمی گفت: حمایت قانونی و اقتصادی از خانوار باید انجام گیرد و مشوق‌هایی داده شود. لذا دولت و مجلس و سایر نهادها در این موضوع بطور جدی کوتاهی کرده‌اند و بایستی پاسخگو باشند.

وی از رسانه‌ها خواست این مطالبه را به طور جدی از دولت طلب کنند و ادامه داد: سیاست‌های جمعیت شش سال و نیم گذشته به دولت ابلاغ شد ولی هنوز هیچ حمایتی از فرزند آوری صورت نگرفته است.

قاسمی فرهنگ‌سازی برای زاد و ولد را راهکار دوم دانست و گفت: حکومت و رسانه‌ها باید باور غلط فرزند کمتر، زندگی بهتر را از اذهان پاک کنند که نه علمی و نه تجربی بود و مشخص شده است به هیچ عنوان رویه‌ای صحیح نبوده است.

دسترسی سریع
رویداد