رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

میرطاهر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ افزایش ناامنی‌ها؛ میوه بایدن در منطقه است

کارشناس حوزه سیاسی بااشاره به ناامنی‌های افغانستان و عراق گفت: با روی کار آمدن دولت جدید امریکا، افزایش ناامنی در کشورهای همسایه ایران رو به افزایش است.

1399/11/26
|
14:13
|

سیدرضا میرطاهر در گفتگو با برنامه «رویداد» با اشاره به تحولات داعش در دوران بایدن اظهار کرد: با روی کار آمدن بایدن در امریکا تحولاتی در سیاست خارجی و منطقه ای امریکا رخ داده و شاهد برخی تحرکات در عراق هستیم و هسته های نهفته داعش مجددا در استان های صلاح الدین، دیاله و کرکوک به پا خاستند.

وی با اشاره به اقدامات تروریستی داعش در این مناطق و نیز تلاش امریکا برای انتقال نیروهای داعشی از شمال سوریه به داخل عراق گفت: امریکا قصد دارد موجی از نا امنی را در عراق راه اندازی کند که با توجه به تعاملات اخیر، چنین اقداماتی قابل توجه است.

میرطاهر در عین حال از افزایش حملات طالبان در افغانستان سخن گفت و افزود: نوعی افزایش در عملیات افغانستانِ داعش را شاهد هستیم که نشان می دهد با روی کار آمدن دولت جدید امریکا، افزایش نا امنی در کشورهای همسایه ایران رو به افزایش است.

این تحلیلگر حوزه غرب آسیا با اشاره به تلاش ایران به منظور حفظ امنیت و ثبات در منطقه و کشورهای همسایه، اظهار کرد: هرگونه نا امنی در مرزهای غربی و شرقی می تواند به داخل کشور سرایت کند و بر همین اساس در سال 2014، بعد از پیشروی داعشی ها، سردار سلیمانی در بخش هایی از عراق حضور یافتند و به مبارزه مستقیم پرداختند.

میرطاهر افزود: نکته تاسف آور اینجاست که به رغم تلاش های مستمر ایران و عراق برای سرکوب تروریست ها، مجددا گروهک های تروریستی فعالیت خود را از سر گرفته اند که نشانه خوبی نیست و مسلما همکاری های منطقه ای موثر و مفید واقع می شود.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، با بیان اینکه امریکا درپی استفاده مدیریت و هدایت شده از داعش است، گفت: امریکا به همین دلیل کمپین مبارزه با داعش را به راه انداخت و مخصوصا بمباران شدید در سوریه هیچگاه فراموش نمی شود چون باعث کشتار بخش زیادی از مردم شد.

میرطاهر ادامه داد: خبرهای موثق دریافتی نشان می دهد امریکا در حال انتقال تروریست های داعشی از سوریه به عراق هستند و لذا قصد ندارند عراق روی صلح و ثبات و امنیت کامل را ببینند.

دسترسی سریع
رویداد