رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نگاهی به مسیر دریافت مالیات از خانه‌های خالی؛ یکسال تنفس اجباری/ نقره‌داغ ثروتمندان به 1401 موکول شد

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است وصول درآمد مالیات بر خانه های خالی، به سال1401 موکول خواهد شد.

1399/11/26
|
15:10
|

احسان خاندوزی به تشریح جایگاه لوایح مالیاتی در بودجه 1400 پرداخت و گفت: به نظر مجلس وصولی های مالیاتی بر خانه های خالی حداقلی بود و نشان از این داشت که شاید عزم جدی برای دنبال کردن این قانون نباشد و لذا در کمیسیون تلفیق این عدد به 10برابر افزایش پیدا کرد.

وی در مصاحبه با برنامه «رویداد» اظهار کرد: بعد از ابلاغ قانون باید سه ماه برای خوداظهاری مردم در نظر گرفته شود که به اوایل سال 1400 می رسیم و پس از آن اگر خانه ای در طول یکسال بیش از 4 ماه خالی بماند، مشمول مالیات بر خانه های خالی می شود.

خاندوزی با اشاره به اینکه بر اساس نظر سازمان امور مالیاتی شایسته است در سال اول اجرای قانون، زمان را برای شناسایی این خانه ها صرف کنیم، ادامه داد: عملا وصول درآمد به 1401 موکول خواهد شد و لذا مجلس با عدد 2 هزار میلیارد تومان به عنوان درآمد سال اول اجرای قانون موافقت کرد.

این نماینده مجلس به رادیو گفت‌وگو، گفت: در لایحه اول _نخستین لایحه برای بودجه 1400 که بدست مجلس رسید_ شاهد نزول نسبت به سال های گذشته بودیم و با کاهش سهم مالیات در کل هزینه ها مواجه شدیم.

خاندوزی در عین حال گفت: گرچه رشد 21 درصدی برای خود درآمدهای مالیاتی دیده شده بود ولی چون کل هزینه های دولت با سرعت بالاتری افزایش پیدا کرده بود، نسبت به درآمد مالیات، به کلِ هزینه ها دچار کاهش شد.

وی ادامه داد: کمیسیون تلفیق تلاش کرد با 55 هزار میلیارد تومان افزایش درآمدهای مالیاتی تا حدی این نقصان را جبران کند اما اساسا لوایح بودجه مکانی برای قانون گذاری دائمی در حوزه مالیات نیستند.

خاندوزی با انتقاد از عدم ارسال لوایح دائمی مالیاتی از سوی دولت که سنگ بنای پایه های مالیاتی هستند، گفت: ظهور این نقطه ضعف فقط در قانون بودجه دیده شده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، با اشاره به اینکه عزم مجلس برای دریافت مالیات بر عایدی جدی است، اظهار کرد: یکی از دو طرح مربوط به این مهم، به صحن ارسال شده است و احتمالا بعد از بودجه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

خاندوزی مالیات بر درآمد را نیز نیازمند هم افزایی ساختاری عنوان کرد و گفت: اطلاعات اقتصادی باید در دست باشد که درآمد و هزینه های خانوار را شناسایی نماید که مقدمات اجرایی بسیاری را برای تحقق می طلبد و در دستور کار سال آتی کمیسیون خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: پیشرفت سامانه املاک و اسکان بسیار کند است و با توجه به زمان بر بودن مصوبه مجلس و صرف زمان برای آماده سازی سامانه و نیز گذر 40 روزه از ابلاغ رسمی رئیس جمهور اما سامانه آمادگی کامل ندارد و داده های موجود کمتر از حد انتظار است و حتی توان مراجعه تعداد زیادی از کاربران وجود ندارد.

خاندوزی همچنین کار را در راستای مالیات بر عایدی پیشرفته تر توصیف کرد و گفت: در زمینه معاملات املاک و خودرو و تراکنش های بانکی، اطلاعات بصورت مستمر به سازمان امور مالیاتی ارسال می شود.

دسترسی سریع
رویداد