رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

در كمیسیون تلفیق صورت می‌گیرد؛ احتمال تصویب کلیات بودجه تا پایان هفته

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به انجام اصلاحات مدنظر مجلس روی بودجه 1400، از سوی دولت، از احتمال اتمام کار بررسی‌ها و تصویب تا روز جمعه خبرداد.

1399/11/28
|
16:34
|

مجتبی رضاخواه در مصاحبه با برنامه "رویداد" رادیو گفت‌وگو، با اشاره به اینکه سرفصل‌های مورد تاکید مجلس برای اعمال اصلاحات از سوی دولت، عموما اتفاق افتاده است، اضافه کرد: آنچه ما انتظار داشتیم، عموما اعمال شد؛ البته این‌ها همه اصلاحات مد نظر ما نیست.

وی با بیان اینکه ما نیز اصلاحاتی را در مجلس روی این مفاد اعمال خواهیم کرد، خاطرنشان ساخت: نخستین تغییرات، کاهش وابستگی به صادرات نفتی بود. البته رقم ریالی درآمد نفتی تغییر نکرده و آنچه رخ داده، افزیش قیمت نفت است.

رضاخواه در اینباره گفت: سری پیش که دولت لایحه را تقدیم مجلس کرد مبنای نفت 40دلاری را مبنا قرار داده بود اما امروز قیمت نفت 60 دلار است و اگر فرض کنیم بطور متوسط نفت در سال 1400 به ازای هر بشکه 50 دلار باشد، حجم فروش نفت به یک و نیم بشکه کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: عدد دو و سه دهم میلیون بشکه، در لایجه نخست دولت وجود داشت که بدین معناست که بطور متوسط 800 هزار بشکه در روز محاسبه می‌گردد.

رضاخواه تصریح کرد: دولت می‌توانست با توجه به بالا رفتن قیمت نفت، درآمد نفتی را بالا ببرد ولی آن را ثابت نگه داشت.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق مجلس اضافه کرد: همچنین 50 هزار میلیارد تومان به درآمدها افزوده شده که بدین معناست که شاهد کاهش کسری تراز عملیاتی هستیم و این اصلاحیه دومی است که از دولت انتظار داشتیم.

رضاخواه بخشی از این درآمد را ناظر بر وصولی‌های گمرک و بخشی را مبتنی بر مالیات‌ها عنوان کرد و ادامه داد: موضوع سوم این بود که 40 هزار تومان نیز هزینه‌های جاری کاهش پیدا کند و اعمال این مسئله بسیار برای ما مهم بود.

وی گفت: فروش اوراق نیز تا 5 هزار میلیارد تومان کاهش یافته و بدین مفهوم است که باید کمتر به سرغ استقراض از مردم برویم.

رضاخواه همچنین در خصوص کم شدن هزینه‌های جاری به رادیو گفت‌وگو، گفت: برخی از دستگاه‌ها هزینه‌هایی بسیار زیاد داشتند و ما معتقد بودیم بخش زیادی از این روند غیر قابل قبول است.

وی تصریح کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی بودجه‌ای دو و نیم برابری داشتند؛ این‌ها در دوران کرونا هزینه‌های بیشتری را متحمل می‌شوند ولی دو و نیم برابر شدن هزینه‌ها، غیر قابل قبول بود.

رضاخواه بیان کرد: ما از دولت 7 اصلاحیه خواسته بودیم که 6 اصلاح صراحتا و یکی تلویحا اعمال شده است.

این نماینده مجلس درباره ادامه روند تصویب بودجه گفت: آنچه در کلیات تصویب شده به کمیسیون تلفیق ارسال شده است و ما تلاش داریم تا پایان هفته بررسی کرده و اصلاحات را اعمال نماییم و نیز درآمدهای مالیاتی را به میزان قابل قبولی افزایش دهیم.

رضا خواه خاطرنشان کرد: پیشبینی میکنیم کلیات تا جمعه شب به تصویب برسد و از روز یکشنبه بررسی جزئیات در دستور کار صحن علنی قرار گیرد.

دسترسی سریع
رویداد