رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

تحلیل‌های انحرافی؛ درپی مشارکت حداقلی مردم در انتخابات

کارشناس مسائل رسانه گفت: تحلیل‌های که درپی مشارکت حداقلی هستند، انحرافی است و بنده این را از سخنان رهبری دریافتم.

1399/11/30
|
09:14
|

بیژن مقدم در خصوص مهم‌ترین محور بیانات مقام معظم رهبری همزمان با قیام 29 بهمن مردم تبریز، اظهار کرد: ایشان سه محور را مورد تاکید قرار دادند؛ نخست اینکه ایشان به قیام مردم تبریز اشاره داشتند که یکسال قبل از پیروزی انقلاب به وقوع پیوست.

وی به برنامه رویداد گفت: همین قیام هم دارای سابقه دیگری است؛ یعنی 17 دی 56 در روزنامه اطلاعات مقاله‌ای چاپ و اهانت به امام(ره) تلقی شد و مردم قم قیام کردند و مردم تبریز در گرامیداشت شهدای 19 دی‌ماه، در 29 بهمن حرکتی انجام دادند که با تعداد زیادی کشته و زخمی روبرو می‌شوند.

مقدم ادامه داد: محور اصلی سخنان ایشان به سمت جایگاه مردم تبریز در انقلاب اسلامی سوق یافت و ویژگی‌هایی که این مردم دارند بازگو شد.

وی افزود: بخش دوم سخنان رهبری به انتخابات باز می‌گشت و هرچند ایشان از این موضوع عبور کردند و فرمودند بعدها بیشتر در اینباره صحبت می‌کنیم ولی بنظرم چون بحثی در برخی محافل مطرح شده است و عده‌ای به نگاه رهبری دقت نداشتند، تصور می‌کنم ایشان پاسخ دیدگاه عده‌ای را دادند.

مقدم در اینباره گفت: چه بسا عده‌ای معتقدند باشند که انتخابات آینده شاید پر شور نباشد و هر میزان جمعیت بیاید، خوب است و عده‌ای هم تلاش دارند مردم را به حضور در انتخابات تشویق نکنند. ولی وقتی به سخنان رهبری در گذشته می‌نگریم، می‌بینیم ایشان همواره به حضور حداکثری مردم در انتخابات حساس بودند.

این تحلیلگر حوزه سیاسی خاطرنشان ساخت: ایشان همواره تلاش کردند مردم بیشتر در انتخابات شرکت کنند و حتی اگر به یاد داشته باشید، جملاتی فرمودند بر این مضمون که حتی اگر به رهبری باور ندارید، به خاطر ایران رای دهید. این سخن به این دلیل است که از نظر ایشان مشارکت بالا در انتخابات، پایه بسیاری مسائل دیگر نظیر امنیت ملی است و به شدت هم بر این موضوع توجه و تاکید دارند.

مقدم یادآور شد: ایشان در سخنان امروز، به صورت گذرا بر این موضوع اشاره کردند و فرمودند حرف‌های دیگری دارم که بعدا می‌گویم اما علاج دردهای مزمن کشور در پر شور بودن انتخابات و حضور عمومی مردم و انتخاب اصلح و شخصیت مناسب در انتخابات ریاست جمهوری است.

وی خاطرنشان ساخت: بر این اساس، تحلیل‌های که درپی مشارکت حداقلی هستند، انحرافی است و بنده این را از سخنان امروز رهبری دریافتم.

مقدم بحث مربوط به برجام را نکته سوم مورد نظر رهبری در سخنان امروز دانست و افزود: قانون مصوب مجلس درباره کاهش تعهدات داوطلبانه برجام در اسفند ماه اجرایی می‌شود.

وی اضافه کرد: غرب از ما طلبکار شده است و مصوبه مجلس دقیقا بر اساس مقاد داخلی برجام است که به ما اجازه این کار را می‌دهد.

مقدم به رادیو گفت‌وگو گفت: رهبری تاکید کردند که ما دائما از طرف‌های مقابل حرف شنیده‌ایم و هرگاه عمل دیدیم، ما هم عمل می‌کنیم و امروز هم توپ در زمین آن‌هاست و البته پر رویی انان به قدری زیاد است که می‌گویند اول شما باید باز گردید.

دسترسی سریع
رویداد