رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

ایری در رادیو گفت‌وگو خبر داد: تفکیک وزارت راه‌وشهرسازی؛ الزام این روزهای مجلس

سخنگوی کمیسیون عمران، از ضروریاتِ تحقق طرح "جهش مسکن را "تفکیک وزارت راه و شهرسازی" عنوان کرد.

1400/04/20
|
15:11
|

عبدالجلال ایری در مصاحبه با بخش "باسخنگویان" در برنامه زده "رویداد" ضمن ارائه گزارشی نسبت به کمیسیون متبوع اش اظهار کرد: طی فرایند تامین مسکن برای اقشار آسیب پذیر، تجربیات مختلفی را در دولت ها به دست آوردیم؛ برخی دولت ها زیر ساخت را فراهم کردند و بخشی دیگر به افراد جامعه زمین سپردند.

وی شکل گیری شهرک ها و نیز اعطای وام به مردم را از دیگر برنامه ریزی های صورت گرفته عنوان کرد و افزود: طرح جهش تولید مسکن تلفیقی از گزینه های موجود است و سعی دارد از طریق ایجادِ زمین ارزان قیمت و تسهیلات مناسب، برنامه ریزی خود را شروع کند.

ایری با اعلام اینکه "طرح جهش مسکن" سعی دارد تسهیلاتی بسیار ارزان را در اختیار مردم بگذارد و به زودی ابهامات جزئی آن رفع و به هیئت دولت ارسال خواهد شد، ادامه داد: مسئله دیگر در این کمیسیون بررسی ماده 100 شهرداری هاست.

وی با بیان این مطلب افزود: مردم با این ماده مشکل دارند و از طرفی جز منبع درآمدی برای شهرداری در نظر گرفته می شود.

ایری خاطرنشان کرد: عده ای این منبع درآمدی را مخلی برای سیمای شهر می دانند و یا آن را ابزاری بازدارنده در شهر تلقی می کنند.

این نماینده مجلس در بخشی دیگر از سخنان خود در رادیو گفت‌وگو، تاکید کرد که ماده 100 قرار است به صحن علنی مجلس آمده و مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته ایری قانون نظام مهندسی که طی3 دهه با هیچ تغییری رو به رو نشده است، بررسی خواهد شد و در جلسات آتی کمیسیون عمران مطرح می شود.

وی همچنین از شکل گیری کمیته های مختلفی ذیل کمیسیون عمرانِ مجلس یازدهم خبر داد و افزود: برای اجرایی شدن طرح جهش تولید مسکن، بستر مناسبی را در ساختار دولت نداشتیم. وزارت راه و شهرسازی تلفیق شده است و انبوهی از مسائلِ ناظر بر راه های جاده ای و هوایی و... وجود دارد؛ لذا طرح تفکیک وزارت راه از شهرسازی را در نظر گرفتیم.

ایری این طرح تفکیکی را از ابزاراهای دستیابی سریع تر به طرح جهش تولید مسکن عنوان کرد و افزود: همچنین علل واژگونی اتوبوس خبرنگاران و سرباز معلم های عزیز در کمیسیون عمران مورد بررسی قرار گرفت و تصمیماتی در راستای کاهش چنین اتفاقاتی اتخاذ شد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس مشکلات ایرلاین ها و نیز معضل گرانی بلیط خطوط هوایی را در کنار پرداختی به بازنشستگان یرلاین ها را از دیگر نکات مورد نظر این کمیسیون مطرح کرد و افزود: درباره واگن های فرسوده کشور نیز بررسی هایی صورت دادیم که منجربه گزارشاتی شده است که به زودی در صحن علنی قرائت می شود.

ایری در ادامه بررسی مسئله اجاره بهای مسکن را معضلی دانست که کمیسیون عمران در صدد کنترل آن می باشد.

دسترسی سریع
رویداد