رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

تهران تعطیل نیست!

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونای کشور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، با اشاره به نبود بعد نظارتی در میان مردم و مسئولین، تهران را شبیه به یک شهر تعطیلِ قرمز ندانست.

1400/04/29
|
16:20
|

مسعود مردانی در گفتگو با مجله خبری تحلیلی "رویداد" ضمن ویژگی شناسیِ سویه "دلتا" اظهار کرد: این سویه در کشور غالب است و همان کرونای هندی است که نزدیک دو الی سه ماه گذشته از استان‌های جنوبی کشور آغاز و استان‌های مرکزی را دربر گرفت.

وی قدرت سرایت پذیریِ این ویروس را متذکر شد و افزود: این ویروس به سرعت بالا از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و وقتی وارد یک خانواده شود، همه اعضای یک خانواده را درگیر می‌کند.

مردانی اضافه کرد: این سویه بر خلاف قبلی‌ها که یا کودکان را مبتلا نمی‌کرد و یا ابتلایی خفیف می‌داد، بچه‌ها و نوجوانان را بیشتر گرفتار می‌کند و مشخص شده است کودکان یکی از عواملِ عمده‌ی انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر محسوب می‌شوند.

وی یک کودک شیرخوار را که از بغلی به بغل دیگر دست به دست می‌شود، موجب انتقال سویه دلتا عنوان کرد و افزود: به دلیل سرایت پذیریِ بالا، افرادِ جدید بیشتری گرفتار شده‌اند.

مردانی شرایط حال حاضر را نشان از بالاترین میزان بستری‌ها در تهران عنوان کرد و افزود: بیش از 8هزار بستری در استان تهران داریم و دوسه روز پیش فقط در استان تهران 92 نفر جان خود را از دست دادند.

وی خاطرنشان کرد: این آمار به ما می‌گوید در شرایطی بد گرفتار آمده‌ایم و حتما باید تمهیدات را برای کاهش زنجیره انتقال در نظر بگیریم؛ خاصه در گرمای کنونی تابستان واِلا وضع ما روز به روز از این بدتر خواهد شد.

مردانی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر لزوم محدودیت‌های بیشتر کرونایی از سوی دولت اظهار کرد: مردم به واقع خسته شده‌اند و 18 ماه رعایت پروتکل و در خانه ماندن و عدم شرکت در مهمانی‌ها، حوصله آن‌ها را تمام کرده است.

وی اضافه کرد: اعمال محدودیت‌ها با اعمال ضوابط خاص انجام می‌شود ولی در بعد نظارتی ضعیف عمل کرده‌ایم. امروز با وجود تعطیلی شهر تهران، مسیر منزل تا بیمارستان را در ترافیک به سر بردم و می‌توان گفت حجم ترافیک بی نظیر بود و خیابان‌ها شلوغ تر بود.

مردانی با انتقاد از عده‌ای سوء استفاده گر که از فرصت تعطیلی برای دید و بازدید بهره برداری می‌کنند و به مسافرت می‌روند، گفت: همه این اقدامات موجب عدم قطع زنجیره انتقال خواهد بود.

این پزشک متخصص عفونی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو گفت: تهران گویی اصلا یک شهر تعطیل نیست و رنگ و بوی تعطیل شدن ندارد که نشان می‌دهد قوانین گذاشته شده ولی در بعد نظارتی کاری صورت نگرفته است.

مردانی یادآوری کرد: از دیگر سو مغازه داران و صاحبان صنوف که تنها محل درآمدشان همین مشاغل است، چاره‌ای جز بازنگه داشتن مغازه‌ها ندارند و می‌گویند دولت چه کمکی به ما می‌کند!؟

دسترسی سریع
رویداد