رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

منتخبِ امام لبنان را نجات خواهد داد

کارشناس منطقه غرب آسیا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، مقاومت اسلامی لبنان را نیرویی پاک و با برکت خواند که توانست خاک لبنان را از وجود اشغالگران پاک کند.

1400/04/29
|
17:22
|

علیرضا تقوی نیا که در مصاحبه با برنامه "رویداد" سخن می‌گفت، وضعیت کنونی لبنان را به هیچ عنوان مثبت ارزیابی نکرد و گفت: ارزش پول ملی این کشور به شدت دچار سقوط شده و کشورهای غربی تحریم‌ها راشدیدتر کرده و قصد باج‌خواهی و تحمیل منویات خود را بر مردم لبنان دارند.

وی با اشاره به اینکه امریکا صراحتا هدف تحریم‌ها را خسته شدن مردم و نا امیدی از حزب الله لبنان اعلام می‌کند، گفت: غربی‌ها معتقد بودند حریری باید بر خلاف نظر پارلمان، در تعیین وزرا وارد عمل شود؛ خاصه اینکه گروه‌های مختلف پارلمانی با او به مخالفت برخاستند و رئیس جمهور این کشور خواسته غیر معمول حریری را نپذیرفتند.

تقوی نیا با اعلام اینکه رعایت عرف سیاسی مبنی بر اینست که گروه‌های اهل سنت و پارلمانی باید دعوت شده و خطابِ مشورت قرار گیرند، خاطرنشان کرد: اگر خلاف عرف عمل شود نیز بدون توجه به نظر اکثریتِ اهل سنت اقداماتی صورت می‌گیرد. به گونه‌ای که سیدحسن از ابتدا تاکید کرده بود که نظر اکثریتِ اهل سنت باید تامین شود.

وی گزینه‌های کنونی را متنوع خواند و تصریح کرد: برخی رسانه‌های لبنانی از تمام سلام، نخست وزیر اسبق لبنان نام برده‌اند. البته او در ائتلاف با جریان المستقبل لبنان است و فعلا محتمل ترین گزینه برای ریاست جمهوری است.

تقوی نیا یادآور شد: وضعیت اقتصادی و سیاسی لبنان به گونه‌ای است که هر کسی حاضر نیست در این شرایط اوضاع را تحویل بگیرد و کار هم بسیار سخت است.

وی ریشه اصلی بحران لبنان را مرز مشترک با فلسطین اشغالی عنوان کرد و افزود: کشورهای غربی و متحدان اسرائیل درپی آنند که شرایط لبنان را به سمتی ببرند که تسلیمِ محض باشد.

تقوی نیا در عین حال مقاومت اسلامی لبنان را نیرویی پاک و با برکت خواند که توانست خاک لبنان را از وجود اشغالگران پاک کند و لذا روز به روز در حال قدرت مند شدن است و همین مسئله رژیم صهیونیستی و حامیانِ غربی و منطقه‌ای او را به تکاپو وا داشته تا با فشار بر لبنان، مردم را از گزینه مقاومت منصرف کنند.

این تحلیلگر حوزه سیاسی از مقاومت مردم لبنان تا امروز سخن گفت و در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: برخی گروه‌های سیاسیِ داخلی نیز قصد دارند با اهرم فشار بر معیشت لبنان، در راستای خلأ سلاح حزب الله بکوشند.

دسترسی سریع
رویداد