رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

شکستی دیگر در انتظار نتانیاهو

کارشناس حوزه غرب آسیا در ارتباط تلفنی با رادیو گفت‌وگو، تاکید کرد در صورت روی کار آمدنِ مجدد نتانیاهو، کابینه‌ی او سست و شکننده خواهد بود.

1400/04/30
|
10:50
|

حسین آجرلو در گفتگو با برنامه زنده "رویداد" در رابطه با سیاست‌های نتانیاهو که خشم سردمدارانِ این رژیم را برانگیخته است، اظهار کرد: بعد از انتخابات اخیر، با محوریت مقابله با تجدیدِ نخست وزیری نتانیاهوف دولتی جدید به ریاست نفتالی بنت تشکیل شد.

وی این را گفت و تصریح کرد: این دولت ائتلافی، چند لایه و دارای ایدئولوژی‌های مختلف است. به گونه‌ای که نتانیاهو تلاش دارد از شکاف‌های به شدت پر رنگ در داخل این دولت سوء استفاده کند.

به گفته آجرلو آخرین ترفند نتانیاهو پیشنهاد به وزیر جنگ رژیم صهیونیستی است تا مجدد به کابینه بپیوندد تا دولت کنونی ساقط شود.

این تحلیلگر حوزه سیاسی به مشکل آفرینی‌های نتانیاهو در آخرین روز رای گیری اشاره کرد و افرود: پیشنهادهایی از این دست از سوی نتانیاهو، کابینه دولت صهیونیستی را با خطر رو به رو می‌سازد.

آجرلو از به بن بست رسیدنِ سیاسیِ رژیم صهیونیستی سخن گفت؛ به گونه‌ای که حتی قادر به تشکیل یک کابینه مقتدر نبوده است و چنین دولتی هر لحظه ممکن است دچار سقوط شود.

وی در عین حال گفت: حتی اگر نتانیاهو موفق به ساقط سازیِ این کابینه جدید شود، دولتی که تشکیل دهد نیز دوام نمی‌آورد.

آجرلو همچنین این معضلات را ریشه دار در مسائلِ داخلیِ جامعه صهیونیست عنوان کرد و افزود: بخش عمده این مسئله به نبودِ امنیت باز می‌گردد که نتوانسته‌اند ایمن بودنِ این رژیم را در چند سال اخیر حفظ کنند.

وی تصریح کرد: این مسائل امنیتی رژیم صهیونیستی را با مشکلات داخلی و بحران رو به رو ساخته است.

آجرلو در بخش دیگری از مصاحبه تلفنی خود را رادیو گفت‌وگو، یادآوری کرد: فعلا نفتالی بنت با شراکت وزیر خارجه این رژیم توانسته است برخی بحران آفرینی‌ها از سوی نتانیاهو را پشت سر بگذارد ولی نکته اینجاست که این کابینه همچنان متزلزل است و چشم انداز روشنی برای تداوم متصور نیست.

این کارشناس حوزه غرب آسیا خاطرنشان کرد: اگر این وضعیت تداوم یابد شاید تا آخر سال با سقوط کابینه نفتالی بنت رو به رو باشیم و در این شرایط اینکه نتانیاهو بتواند کابینه‌ای جدید تشکیل دهد، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

آجرلو یادآوری کرد: بعد از 4 انتخاب پی در پی در رژیم صهیونیستی، به نظر می‌رسد باید شاهد انتخاباتی جدید باشیم.

وی اضافه کرد: در بحث آشکارو عادی سازی روابطِ برخی کشورهای عربی منطقه و رژیم صهیونیستی، با دو سو رو به رو هستیم؛ یکی طرف عربی است که چنین خیانتی را به جهان اسلام، انتخاب کرده است و دیگری، مسائل داخلیِ رژیم صهیونیستی است.

آجرلو در عین حال خواستِ دولت‌های عربی برای عادی سازیِ روابط را وجودِ کابینه‌ای دوام دار در این رژیم عنوان کرد و افزود: نتانیاهو تقریبا چنین پیامی را مخابره کرده بود که در شرایط جدید به نظر می‌رسد این فرایند با مشکل رو به رو شده است.

دسترسی سریع
رویداد