رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

اخراج آمریکا یکی از پایه‌های مهم انتخابات عراق است

کارشناس مسائل منطقه به رادیو گفت‌وگو بیان کرد: خروج امریکا از عراق یکی از محورهای انتخاباتی در عراق خواهد بود که در سطح افکار عمومی هم جریان سازی می کند.

1400/05/06
|
08:01
|

سیامک کاکایی در مصاحبه با برنامه «رویداد» در رابطه با نشست بایدن و الکاظمی اظهار کرد: پس از مصوبه پارلمان عراق، سلسله مذاکرات استراتژیک میان دو کشور صورت گرفته است و در حقیقت یکسال و نیم از آن مصوبه می گذرد.

وی با اشاره به اظهارنظر اخیر بایدن که خرج کامل را نمایان نمی کند، افزود: نیروی پشتیبان تفسیر بردار است که به معنای حضور نیروهای نظامی است و در حقیقت نوعی تغییر کاربری نیروهای امریکایی و تامین کننده ی خواست عراقی ها نیست.

کاکایی با اشاره به اینکه در خاک عراق نیز واکنش هایی به این مسئله به وجود خواهد آمد، گفت: پیشتر در سال 2009 مسئله خروج مطرح شد و بخشی از نیروهای امریکایی تا 2011 از عراق خارج شدند تا 2014 که شرایط عراق با داعش رو به رو و بهانه جدیدی برای تقویت امریکا در عراق مطرح شد.

وی ادامه داد: برخی معتقدند باقی گذاشتن تعدادی از نیروهای امریکایی در عراق به عنوان آموزش دهنده به معنای استمرار وضعیت کنونی است تا فعالیت های جدیدی صورت گیرد.

به گفته کاکایی این بحث از سوی امریکایی ها چالش برانگیز است؛ چراکه هم اینک شمار حضور امریکایی ها در یگان ها افزایش یافته و از طرفی مقاومت مخالفان جدی حضور امریکا در عراق است که در بخشی به صورت مخالفت علیه امریکا انجام می گیرد.

وی این رویه را در تصمیمات آتی امریکا تاثیر گذار خواند و افزود: از این پس برای امریکایی ها مشکل ایجاد می شود و در سطوح سیاسی نیز نیروهایی هستند که در قالب مقاومت محسوب نمی شوند ولی مخالف حضور امریکا درعراق می باشند.

کاکایی به رادیو گفت‌وگو، گفت: خروج امریکا از عراق یکی از محورهای انتخاباتی در عراق خواهد بود که در سطح افکار عمومی هم جریان سازی خواهد کرد.

وی ادامه داد: امروزه بسیاری گروه ها اعلام می کنند که عراق هیچ نیازی به حضور نیروی خارجی ندارد و بنابراین باید گفت امریکا در عراق دچار ریزش است که در تصمیم گیری دولت عراق هم تاثیر گذاشته است.

کاکایی سفر الکاظمی را به عراق ناشی از فشار افکار داخلی عراق دانست و اضافه کرد: این مسئله به عنوان مسئله ای است که نشان از پایان وضعیت کنونی دارد.

دسترسی سریع
رویداد