رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

دستاوردهای شانگهای برای ایران؛ از تجارت تا ترانزیت

کارشناس حوزه سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو به تشریح ظرفیت‌های اقتصادی کشورمان برای کشورهای عضو شانگهای و دستاوردهای متقابل برای ایران پرداخت.

1400/06/29
|
15:01
|

محسن پاک آئین در خصوص ظرفیت‌های اجلاس آتی شانگهای برای کشورمان به برنامه "رویداد" گفت: این اقدام باعث عضویت ایران شد و بسیار مهم و راهبردی است.

وی تاکید کرد: ضرورت دارد همه وزارت‌خانه‌ها پروژه‌هایی را در این راستا تعریف کنند تا از ظرفیت صورت‌گرفته بهره‌برداری کنیم.

پاک آئین ترانزیت را بحثی مهم در همکاری با اعضای شانگهای قلمداد کرد و افزود: بندر چابهار نیز مدنظر رئیس‌جمهور قرار داشت.

به گفته سفیر اسبق ایران در آذربایجان، ما ترانزیت غرب و شرق آسیا و اتصال شرق دور به اروپا و افریقا هستیم و کشورهای دنیا درپی رسیدن به آب‌های جنوب سرزمین ایران هستند چراکه خود جز کشورهای محصور در خشکی می‌باشند.

وی در این راستا تکمیل راه‌آهن رشت آستارا را اقدامی مهم برشمرد که تجارت ایران را تا 7 برابر ارتقا خواهد داد.

پاک آئین چابهار را نیز دارای ظرفیت ترانزیت زمینی و دریایی خواند و افزود: از این منطقه کشورهای عضو شانگهای به خلیج‌فارس و دریای عمان متصل می‌شوند.

وی ادامه داد: هندی‌ها سرمایه‌گذاری را شروع کرده‌اند. ما هم بازار خوبی برای کشورهای منطقه‌ای هستیم.

پاک آئین به رادیو گفت‌وگو گفت: امضای قرارداد با تعرفه‌های ترجیحی موجب کاهش تعرفه بازرگانی شده و اجناس را رقابت‌پذیر می‌کند.

همچنین در مرزها با تاکید بر استعداد استان‌های مرزی، مشکلات گمرکی حل‌وفصل شده و به‌صورت شبانه‌روزی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: این رویه همکاری استان‌های ما را با کشورهای همسایه مهیا می‌سازد.

ما همچنین در منطقه دریای خزر که چند عضو شانگهای را در حاشیه خود دارد، می‌توانیم فرصت‌های خوبی را در بحث انرژی و نیز حوزه‌های دریایی ایجاد نماییم.

دسترسی سریع
رویداد