رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

سبزعلی پور مطرح كرد: شوک قیمتی درپی حذف یکباره ارز 4200 تومانی

کارشناس حوزه اقتصاد حذف یکباره ارز 4200 تومانی را به ضرر سفره مردم دانست و گفت: این کار موجب شوک قیمتی به بازار و افزایش بی رویه نرخ کالاها خواهد شد.

1400/07/20
|
08:15
|

محمدرضا سبزعلی پور در ارتباط زنده تلفنی با برنامه «رویداد» در خصوص چالش ارز 4200 تومانی اظهار کرد: فلسفه این ارز بسیار غلط بود چراکه چنین ارزهایی صرفا به رانت منتج می گردد.

این ارز فاصله ای طبقاتی پدید آورد و در بدو ایجاد ارز 4200 تومانی موجب در اختیار گرفتن رقم های میلیاردی توسط عده ای خاص و ورود کالاهای غیر اساسی به کشور شد.

وی با اعلام اینکه این ارز هیچگاه به بانک مرکزی بازنگشت و سودهای کلانی را نصیب یک عده خاص کرد، افزود: متاسفانه هیچکس پاسخگو نبود و دولت هم از این افراد شکایت نکرد.

حال آنکه امروز کسانی هستند که 100 هزار دلار ارز از بانک مرکزی خریده اند اما بر سر مابه تفاوت آن، مورد شکایت بانک مرکزی هستند و دائم در دادسراها به سر می برند و حتی به زندان افتاده اند.

سبزعلی پور یادآور شد: در نهایت این ارز جمع آوری شد و تلاش کردند در اختیار کالاهای اساسی قرار گیرد. در حال حاضر هم سخن از حذف این ارز به میان آمده است.

وی با این توضیح، تاکید کرد که حذف یکباره این ارز نیز بسیار غلط است؛ چراکه مردم تصور می کنند کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی به دستشان می رسد. در این میان وقتی گفته شود کالای اساسی با ارزی بالاتر وارد کشور می شود، از نظر روانی و سوء استفاده عده ای معدود سایر کالاها شدیدا افزایش قیمت پیدا می کند.

در این راستا احتمال شوک قیمتی مجدد به بازار زیاد است و از دیگر سو تورمی وحشتناک در جامعه پدید می آید و این مشکلات ضمن تحمیل شدن به مردم، سفره آنان را روز به روز کوچک تر می کند.

سبزعلی پور خاطرنشان کرد: در این راستا جمع کثیری از مردم زیر خط فقر قرار می گیرند؛ مگر اینکه این ارز آرام آرام از دستور کار خارج شود؛ مثلا بخشی از کالاها را از شمول این ارز خارج کنند تا تزریق دفعتا اتفاق افتد و به جامعه شوک وارد شود.

این کارشناس حوزه اقتصاد در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو تاکید کرد: در مقابل ارزی با قیمت بالاتر باید متولد شود و جایگزین گردد. لذا احتمالا ارزی به جای ارز نیما با حدود قیمتی 10 تا 15 تومان تولد خواهد یافت.

دسترسی سریع
رویداد