رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

فضاسازی امریکا و آژانس قبل از مذاکرات دوشنبه

دیپلمات ارشد کشورمان مطالبات گروسی به‌منظور ادامه یافتن همکاری ایران با آژانس در قالب برجام را درخواستی نامربوط خواند و به رادیو گفت‌وگو گفت: امریکایی‌ها نیز به‌منظور فضاسازی روانی چنین مواضعی را در دستور کار قرار داده است.

1400/09/06
|
13:37
|

ابوالفضل ظهره وند در مصاحبه با برنامه "رویداد" در خصوص فرافکنی امریکایی‌ها قبل از شروع مذاکرات دور جدید، اظهار کرد: امریکایی‌ها هم می‌خواهند به تعهدات خود عمل نکنند و هم با فشار حداکثری قصد دارند به‌راحتی وارد مذاکره شده و پای میز بنشینند.

وی درعین‌حال از تقسیم‌کار گروسی با امریکایی‌ها سخن گفت که در سفر اخیر او به تهران مشهود بود. مدیرکل آژانس در این راستا سعی داشت با موضع‌گیری‌ها، فشار را بر ایران نگه دارد و بر عملیات روانی مانور دهد.

ظهره وند معتقد است چنین رویکردهایی دیگر محلی از اعراب ندارد و 1+4 باید از مذاکرات تمکین کنند.

وی با بیان اینکه احتمالاً گام‌های مثبتی در این دور از مذاکرات برداشته شود، گفت: امریکایی‌ها نیز از این جریان گریزی ندارند و معتقدند باید به نتیجه رسید.

آن‌ها به برجام نیاز دارند و امروز به همان دستاوردهایی که بدان استناد می‌کنند و چندی پیش به دلیل اشتباهات ترامپ ازدست‌داده‌اند، نیاز دارند؛ لذا قصد دارند مجدد پای میز مذاکره بیایند و با کمترین امتیاز، برجام را در دست گیرند.

ظهره وند فشار بر افکارعمومی و تأثیر بر بازار داخلی کشور را از دیگر اهداف امریکا برشمرد و خاطرنشان کرد: امریکا در صدد است مذاکره‌کنندگان ایرانی را در انفعال نگه دارند ولی معتقدم این تلاش‌ها بی‌خاصیت است و نتیجه‌ای خواهد داشت.

این عضو اسبق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، به خواستِ امریکایی‌ها و آژانس برای ازسرگیری فعالیت دوربین‌ها در سایت کرج سخن گفت و ادامه داد: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به‌درستی تذکر داد که امریکایی‌ها دیگر در برجام نیستند و هم اینک برای ورود مجدد به این توافق تلاش می‌کنند.

امریکا به‌جای اینکه در موضع منفعل ظاهر شوند، با چنین مواضعی به‌صورت مطالبه‌گرانه پیش می‌آیند. همچنین در پاسخ به مطالبات برجامیِ "گروسی" باید گفت برجام در حال حاضر در شرایط مرگ است و مذاکرات وین به‌منظور بررسی مجدد برای احیای برجام است.

ظهره وند یادآور شد: غربی‌ها همچنین اعلام می‌کنند کشورهای حاشیه خلیج‌فارس ضمن استقبال از احیای برجام، آماده همکاری‌های جدید در بعد اقتصادی با ایران هستند و اینجاست که نکته پشت پرده مشخص می‌شود.

وی درعین‌حال تاکید کرد "احیای برجام" متوجهِ طرف ایرانی نیست چون ما به تکالیف خود عمل کرده‌ایم و برای متوازن‌سازی این وضعیت، گام‌هایی را به عقب برداشته است.

دسترسی سریع
رویداد