رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

میرتاج الدینی در رادیو گفت‌وگو: بودجه 1401 انقباضی است

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه از انقباضی بسته شدن بودجه 1401 خبر داد و تاکید کرد در این لایحه ردیف‌های بودجه ای نظم و انضباط بیشتری پیدا کرده است.

1400/09/15
|
09:01
|

محمدرضا میرتاج الدینی در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو با اعلام مدت زمان یک هفته ای که باقی است تا بودجه از پاستور به بهارستان برسد، اظهار کرد: جلسات اولیه با سازمان برنامه و بودجه موجب تغییراتی در تدوین بودجه از سوی دولت شد که یکی از آن ها تغییرات شکلی در ردیف های بودجه است.

وی با بیان اینکه ردیف های بودجه ای به 30 الی 40 تا رسیده است، گفت: بسیاری ردیف های فرعی و جزئی در زیر مجموعه ردیف های اصلی قرار گرفته است و این کارِ شکلی به منظور نظم و انضباط بخشیدن به بودجه دستگاه ها صورت گرفته است.

میرتاج الدینی با اعلام اینکه مثلا از این پس ردیف بودجه ای دانشگاه ها و سایر مراکز علمی در زیر مجموعه وزارت علوم و تحقیقات متمرکز خواهد شد، ادامه داد: وزارتخانه ها بودجه همه دستگاه ها را مدیریت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه دولت جدید نیز سیاست انقباضی را در نظر گرفته است، گفت: کسری تراز عملیاتی از ابتدا قابل پیش بینی است که در بودجه امسال قبل حدود 300 هزار میلیارد تومان بود.

یعنی نیازهای ضروری کشور باید به منابع و بودجه های پایدار متکی شود. در این راستا استقراض از بانک مرکزی یا درآمدهای نفتی منابع غیر پایدار بوده و کسری تراز عملیاتی بودجه را درپی ندارد و دولت سیزدهم تلاش دارد این اعداد را کاهش دهد.

میرتاج الدینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، از سوق یافتن درآمدهای نفتی به سمت و سوی پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری های زیر ساختی خبر داد و افزود: قیمت ارز هم در بودجه نوشته نمی شود و به عنوان نرخ تسعیر در نظر گرفته خواهد شد.

وی همچنین این رویه را موجب آثار روانی در جامعه عنوان کرد و ادامه داد: برای کالاهای اساسی ارز 23 هزار تومان در نظر گرفته اند و نسبت به ارز ترجیحی که قرار بر حذف آن بود، احتمالا در بودجه 1401 نسبت به آن تصمیم گیری خواهد شد.

میرتاج الدینی از احتمال پیشنهاداتی درباره ارز 4200 تومانی در قالب لایحه ای از سوی دولت خبر داد و گفت: مجلس و دولت با توافق یکدیگر به نتیجه می رسند.

وی در خصوص منطق اقتصادی نرخ تسعیر 23 هزار تومانی برای ارز گفت: این مسئله از سوی بانک مرکزی پیشنهاد شده است.


****دلار خود را با تورم تطبیق داد


در ادامه این مجله خبری تحلیلی، حسین محمودی با اشاره به افزایش قیمت کالاهای اساسی و شکل گیری تورم و تبعیتِ دلار از این روند گفت: با تحریم ها قیمت دلار افزایش چند برابری داشت و از طرفی در اعداد و ارقام صادرات غیر نفتی نیز به رقم مورد نظر نرسیدیم.

وی کاهش صادرات غیر نفتی را نیز تاثیر گذار بر ورودی ارز به کشور عنوان کرد و افزود: از دیگر سو با مسائل افغانستان رو به رو هستیم چون محدودیت منابع ارزی توسط امریکا، این منبع نیز برای ایران از بین رفته است.

محمودی همچنین بار دیگر به عدم توفیق در صادرات غیر نفتی اشاره کرد و گفت: توجه بازار به مذاکرات است و امید دارد که تحریم ها لغو شود.

این کارشناس اقتصادی همچنین ارائه بودجه دولت را نیز مزید بر علت دانست چون بودجه را بدون تحریم دیده اند و دلار 23 هزار تومانی را در نظر گرفته اند که بر روند افزایش قیمت ارز تاثیر گذاشته است.

آنهایی که درپی التهاب آفرینی در بازار هستند، این مسائل را دستاویز قرار می دهند و چشم اندازی به بازار می دهند که ممکن است تحریم ادامه یابد و مذاکرات بی نتیجه بماند.


محمودی اضافه کرد: قیمت ارز بودجه نیز 23 هزار تومان در نظر گرفته شده که بر قیمت ارز آزاد تاثیر گذار می باشد.

وی همچنین در توصیه به دولت برای مهار زمینه ساز های رسانه ای گفت: دولت باید همیشه در دسترس رسانه ها باشد و توضیحات لازم را ارائه دهد و با مردم سخن گوید.

دولت همچنین باید برنامه های عملیاتی برای افزایش صادرات غیر نفتی را در نظر گیرد تا بازار ارز نیز کنترل شود. از طرفی باید جلوی دلالی با مالیات بر عایدی سرمایه گرفته شود.

محمودی ایران را بهشت دلالان و رانت خواران توصیف کرد و افزود: دلال ها سودهای چند درصدی به جیب می زنند و مالیات به عنوان هدایت کننده هیچ نقشی ندارد چون هنوز قانونی مالیات بر عایدی سرمایه را در اختیار نداریم.

دسترسی سریع
رویداد