رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

بانكی‌پور به رادیو گفت‌وگو خبر داد: سند تحول شورای‌عالی انقلاب‌فرهنگی شنبه تقدیم رهبری می‌شود

به گفته یک عضو شورای‌عالی انقلاب، فرهنگی سند تحول شورا نهایی شده و طی دو روز اخیر اصلاحات جزئی نیز صورت می‌گیرد تا روز شنبه خدمت مقام معظم رهبری تقدیم شود.

1400/10/23
|
08:52
|

امیرحسین بانکی پور در مصاحبه با برنامه "رویداد" با اشاره به پیوست حکم رهبری برای تعیین اعضای جدید شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، گفت: رهبری درخواست کردند ظرف دو ماه سند تحول شورا تصویب شود. از آن زمان، دو ماه کار فشرده انجام گرفت و یک سند قوی مهیا شد.

وی همچنین به مشخص بودنِ روابط شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با قوای سه گانه، مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد و درباره نقش آن در برنامه‌های 5 ساله و بودجه و ... گفت: شورا به عنوان یک قرارگاه برنامه‌ریز و سیاست‌گذار در عرصه فرهنگ کشور عمل می‌کند و ستادهای عالی ذیل آن در نظر گرفته شده است.

بانکی پور معتقد است سند تحول، بسیاری مسائل شورای عالی انقلاب فرهنگی را به روز و آن را به عنوان یک رصدخانه فرهنگی تعیین کرده است.

همچنین در این سند نسبت به اصول اقناع‌سازی، گفتمان سازی و ارتباط با نخبگان و فرهیختگانِ استان‌های مختلف تاکید بسیاری صورت گرفته است. از طرفی قرار است از ظرفیت دانشگاه و پژوهشگاه‌ها در تصمیمات شورا استفاده شود.

وی یادآور شد: این سند 20 جلسه کارگروه تحول، 5 جلسه صحن و 14 ساعتِ شورای معین را به خود اختصاص داده است.

به گفته بانکی پور سند نهایی شده و طی دو روز اخیر اصلاحات جزئی نیز صورت می‌گیرد تا روز شنبه خدمت مقام معظم رهبری تقدیم شود.

این نماینده مجلس در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو وظایف اصلی شورا را ناظر بر هماهنگی، ساماندهی و تقسیم کار میان دستگاه‌های فرهنگی عنوان کرد و افزود: دستگاه‌ها هر یک استقلال و مسئولیت‌های خاص دارند ولی فرهنگ نیازمند یک فرماندهی واحد است تا جزایر مختلف، ارتباطی سیستماتیک با هم داشته باشند.

وی افزود: شورا در قالب ستاد علم، ستاد مهندسی فرهنگی، ستاد اجتماعی و ستاد تعلیم و تربیت، هماهنگی لازم را میان دستگاه‌های فرهنگی کشور ایجاد می‌نماید.


دسترسی سریع
رویداد