رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

چین و روسیه برگ مذاکراتی نیستند

یک تحلیلگر حوزه اقتصادِ تحریم‌ها در رادیو گفت‌وگو، جنس رابطه ایران با چین و روسیه را راهبردی توصیف و تاکید کرد نباید با نگاهی سطحی و به عنوان برگ مذاکراتی به دو کشور نگریست.

1400/11/04
|
08:21
|

مسعود براتی که در برنامه "رویداد" سخن می گفت، تاکید کرد: ما ابتدا قصد داشتیم از طریق مذاکرات مسائل اقتصادی را حل و فصل کنیم و انگیزه آغاز مذاکرات مجدد همین مسئله بود.

وی ضمن تحلیل روابط ایران با چین و روسیه گفت: لذا آنچه در مذاکرات اقتصادی اثر منفی و مثبت دارد، مورد نظر خواهد بود.

براتی با اعلام اینکه ابزار قدرت موجب شکل گیری توانِ مانور ایران در مذاکرات است، گفت: ما نباید در این دام گرفتار شویم که رابطه راهبردی با چین و روسیه را به عنوان یک برگ مذاکراتی بنگریم.

وی چنین تفکری را یک خطای راهبردی دانست و گفت: این دو کشور، دو قدرت جهانی هستند و برای ارتباط با ایران، زمانی احترام قائلند که ایران نیز با نگاهی اصالت دار و راهبردی بدان ها بنگرد؛ نه اینکه این رابطه را یک تاکتیک مذاکراتی بداند.

براتی با اشاره به اینکه در دور قبلی مذاکرات توسط دولت روحانی، صرفا به چین و روسیه با نگاهِ برگ مذاکراتی می نگریستند تا در طرف های غربی ایجاد انگیزه کنند، یادآوری کرد: همین امر موجب شد امضای توافق 25 ساله چندین ماه به تاخیر بیفتد.

این تحلیلگر حوزه سیاسی جنس رابطه ایران با چین و روسیه را راهبردی توصیف و تاکید کرد نباید با نگاهی سطحی و به عنوان برگ مذاکراتی به آن نگریست.

براتی در پاسخ به سوال رادیو گفت‌وگو مبنی بر اینکه آیا قرار دادهای استراتژیک با چین و روسیه، در صورت عدم حصول توافق، اجرایی نخواهد شد، اظهار کرذ: این تحلیل برآمده از عدم آگاهی و شناخت اقتصاد بین الملل است.

ما با تحریم های امریکا رو به رو هستیم و از طرفی چین را داریم که چندین سال با چنین پدیده ای مقابله می کند و قوانینِ خوبی در این حوزه برای خود وضع کرده است.

همچنین روسیه چنین رویکردی دارد و ایران نیز با انگیزه های جدی در مقابل تحریم ها رو به رو است. فصل فنی و تکنیکال اجازه می دهد بی آنکه با مشکل تحریم مواجه باشیم،
همکاری های اقتصادی را رقم بزنیم و البته روشن است که باید با ابداعات و کارهای اقتصادی این مهم را پیش بریم.

براتی با بیان این مطلب افزود: امریکا بر حوزه بانکداری سنتی در نظام بین الملل تسلط دارد و اجازه نمی دهد کشورها از مسیرهای معمول استفاده کنند و ما نیز نباید به آن سمت حرکت کنیم؛ اما اینکه بیان می شود تا زمان حصول توافق نمی توان کاری از پیش برد، نگرشی ساده نگارانه است.

دسترسی سریع
رویداد