رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

چندجانبه گرایی ایران پای میز مذاکره جواب می‌دهد

تحلیلگر حوزه بین‌الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، حرکت به سوی شرق جغرافیایی را یک دیپلماسی چند جانبه دانست تا در کنار توانِ نظامی و مردمی در داخل، قدرت چانه‌زنی بیشتری پای میز مذاکره داشته باشیم.

1400/11/05
|
09:02
|

امیرعلی ابوالفتح که با مجله خبری تحلیلی "رویداد" همراه بود، با اشاره به اینکه امروز آنچه مدنظر جمهوری اسلامی است، شرقِ جغرافیایی می باشد، نه شرقِ ایدئولوژیک، اظهار کرد: نه غربی و نه شرقی شعار ابتدای انقلاب اسلامی بود که شرق و غرب ایدئولوژیک را شامل می شد.

وی ادامه داد: روابط ایران با همه کشورها باید متوازن باشد و با تمام کشورها و بازیگرانِ عرصه بین الملل چنین روابطی را حفظ کند.

ابوالفتح شرق جغرافیایی برای ایران را شامل روسیه، چین، هند، ژاپن و... دانست و گفت: این ها جزئی از الزامات هستند و باید در نظر گرفت زمانی که ترامپ از برجام خارج شد و فشار حداکثری را مطرح کرد، قصد داشت ایران به خواسته های امریکا وادار شود و یا فشار اقتصادی به قدری افزایش یابد که شورش های اجتماعی رخ دهد.

این تحلیلگر حوزه سیاسی با بیان این مقدمه افزود: هر عملی که رسیدن به این نقشه را یک روز به تاخیر بیاندازد، از نظر امریکایی ها ناپسند است و باید با آن مقابله کرد.

لذا وقتی ایرانی که زیر فشار حداکثری است، به طرف های تجاری خود توازن می بخشد و روابط اقتصادی را متنوع می سازد و واردات و صادرات را صورت می دهد و به روابط مالی دسترسی پیدا می کند، بدین معناست که فشار حداکثری به تاخیر افتاده و این خلاف سیاست های امریکاست.

ابوالفتح در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: مذاکره کننده ها یک تیم دیپلمات هستند که قدرت و توان چانه زنی شان به توان ملی کشور متصل است.

کشوری که به لحاظ اقتصادی و نظامی و انسجام درونی ضعیف باشد، مجبور است پای میز مذاکره به خواسته های طرف مقابل تن دهد. اما وقتی کشور وضعیت مطلوب سیاسی و پشتوانه نظامی و مردمی دارد، خواهد توانست با دست پر خواسته های خود را مطرح کرده و به خواسته های نامعقول طرف مقابل تن ندهد.

وی ادامه داد: هر اقدامی که فشار اقتصادی را بر ایران کاهش دهد و بیانگر اقتدار نظامی کشورمان باشد و وحدت داخلی را نمایان سازد، به تیم مذاکراتی کمک خواهد کرد.

ابوالفتح افزود: دیپلماسی چند جانبه، در نهایت خود را پای میز مذاکره نشان می دهد تا ایران امتیازاتِ کمتری دهد و امتیازهای بیشتری جمع کند.

دسترسی سریع
رویداد