رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

ظلم شورایعالی انقلاب‌فرهنگی درحق دانش‌آموزان

عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس با انتقاد از مصوبه اخیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، به رادیو گفت‌وگو گفت: نمی‌توان سرنوشت دانش‌آموزان را صرفا به سال سوم متوسطه حواله داد چون ظلمی عظیم است.

1400/11/06
|
10:30
|

مهرداد ویس کرمی در مصاحبه با برنامه "رویداد" ر ادیو گفت‌ وگو گفت: در آخرین جلسه شورای سنجش که بنده به عنوان ناظر حضور داشتم، نظر شورا بر این بود که ملاک عملِ انتخاب داوطلبان باید روشن باشد.

برخی دوستان می‌گفتند تعارضی وجود ندارد ولی در اجرا، با دو دستور العمل رو به رو هستیم که با هم تقابل دارند و سپس بحث‌های بعدی شروع می‌شود که آیا وظیفه شورایعالی انقلاب فرهنگی سیاست گذاری است یا قانون گذاری و دیگر این که فلسفه این شورا چه اهدافی را در کنکور برآورده می‌سازد.

وی افزود: ما از صحبت برخی دوستان چنین برداشت کردیم که ظاهرا طبق بررسی‌های صورت گرفته، عمده قبولی‌های کنکور از مدارس غیر انتفاعی و دهک‌های بالای جامعه هستند که نوعی بی عدالتی از سوی برخی اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی احساس شده بود و این مسئله را به کنکورِ فعلی مربوط دانسته بودند.

ویس کرمی ادامه داد: اما این که راهکار شورا به هدفِ مورد نظرشان می‌انجامد یا خیر، باید گفت بنده هم معتقدم که وضعیت بدتر خواهد شد.

در حال حاضر برخی موسسات کنکور بر اساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی کتاب چاپ کرده‌اند؛ یعنی به جای اینکه در یک رقابت برابر آسیب و مشکلات را بسنجیم، معضل را به مدارس ارجاع می‌دهیم.

وی در عین حال اختلاف میان مدارس غیر انتفاعی و مدارسِ مناطق محروم را در مصوبه اخیر و قبلی یکسان دانست و گفت: نمی‌توان سرنوشت دانش آموزان را صرفا به سال سوم متوسطه حواله داد که ظلمی عظیم است.

ویس کرمی دیگر ایراد سازمان سنجش به وضعیت کنونی کنکور را ناظر بر استرس‌های فراوان در یک روزِ آزمون دانست و افزود: استرس را می‌توان از بین برد؛ ضمن این که با چندین آزمون و امتحان که مورد نظرِ عده‌ای است، این استرس چندین برابر می‌شود.

از طرفی مدیریت استرس در قالب رقابت، مقوله‌ای مثبت است؛ چون کسانی که در یک نصف روز توان مدیریت خود را دارند، دارای برتری هوش اجتماعی و عاطفی می‌باشند.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: معتقدم شورایعالی انقلاب فرهنگی بر خلاف اصول قانون اساسی، وارد حیطه قانون گذاری شده است و هم اینکه قانونِ مصوب این شورا در هدف گذاری دچار اشکال است و باعثِ ظلم جدیدی به دانش آموزان خواهد بود.

دسترسی سریع
رویداد