ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

رئیس فدراسیون پرورش اندام: فدراسیون ها سهمی در بخش نظارت بر مکمل های ورزشی ندارند

پورعلی فرد گفت: فدراسیون های ورزشی هیچ سهمی در سیاست گذاری، تبلیغات و نحوه نظارت بر مکمل های ورزشی ندارند.

1396/05/01
|
14:30
|

ناصر پورعلی فرد رئیس فدراسیون پرورش اندام در گفت و گو با برنامه " ورزش بدون ویرایش" رادیو گفت و گو درباره مکمل های ورزشی اظهار داشت: هر گاه صحبت از مکمل های ورزشی می شود انگشت اتهام به سوی باشگاه ها می رود.

مکمل ها نه تنها برای ورزشکاران کاربرد دارد بلکه می تواند بخش زیادی از مواد مورد نیاز بدن میانسالان را نیز تامین کند. حال باید دید ما در اطلاع رسانی درباره چگونگی مصرف این مکمل ها تا کنون چه کارهایی انجام داده ایم.

نقش اتحادیه ها چیست و مجوزهایی که برای واردات مکمل ها به برخی افراد داده شده است تا چه اندازه دست آن ها را باز گذاشته است.

او ادامه داد: طبق قانون توزیع مکمل های ورزشی بر عهده داروخانه هاست. اما بیش از 80 درصد ورزشکاران برای تهیه این مکمل ها به داروخانه نمی روند چرا که فکر می کنند اگر به داروخانه بروند بیمار هستند. بنابراین آن ها مکمل ها را از اماکن دیگری تهیه می کنند.

رئیس فدراسیون پرورش اندام افزود: سالیانه 400 میلیارد به شکل قانونی و 1600 میلیارد به صورت غیر قانونی از طریق فروش مکمل ها به دست می آید. اگر اجازه ندهیم مکمل ها از راه های قانونی مختلف وارد بازار شوند راه های غیر قانونی جای آن را خواهند گرفت.

متاسفانه فدراسیون های ورزشی هیچ سهمی در سیاست گذاری، تبلیغات و نحوه نظارت بر مکمل های ورزشی ندارند. این کوتاهی ها به نفع سود جویان خواهد بود.

پورعلی فرد خاطر نشان کرد: مجوز باشگاه های ورزشی از سوی کمیسیون ماده 5 صادر می شود اما نظارت بر این باشگاه ها بر عهده واحدی در ادارات کل ورزش و جوانان استان ها به نام اداره نظارت بر امور باشگاه هاست.

باید مجموعه ای از کارشناسان، نهادهای انتظامی، حقوقی و .. در کنار هم جمع شوند تا ضعف های بخش های مربوط به مکمل های ورزشی را شناسایی و برطرف کنند.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش