بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مدیركل دفتر توسعه امور مسكن شركت عمران وشهرهای جدید: سیاست زمین صفر در مسکن مهر شکست خورد

عربی گفت: هزینه های زیربنایی و محوطه سازی مسکن مهر در برخی نقاط بیشتر از هزینه زمین شد لذا سیاست زمین صفر کاملا شکست خورد و قیمت تمام شده کاهش نیافت.

1396/08/15
|
16:45
|

نادرعربی مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران وشهرهای جدید در گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص مسکن مهر اظهار کرد: مسکن مهر یک طرح کلان بود که طی 8سال گذشته در دولت ها پیگیری شده و با هدف تامین مسکن برای اقشار کم درآمد جامعه انجام شد.

وی افزود: در ابتدای طرح متولیان امر برنامه ریزی برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن مهر را در دستور کار خود قرار دادند تا زمانی که نیازها بازار مسکن تامین شود و این طرح از سال 1387 وارد مرحله اجرا و عملیاتی شد.

مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران وشهرهای جدید با بیان برخی مشکلات مسکن مهر گفت: بعد ازگذشت دوسال ازآغازطرح مسکن مهر متولیان به این نتیجه رسیدند که ساخت یک میلیون مسکن در سال امکان پذیر نیست چرا که تا قبل از آن عمده ساخت مسکن توسط بخش خصوصی انجام می شد و دولت سهم چندانی در ساخت مسکن در کشور نداشت.

عربی ادامه داد: سهم بخش دولتی در ساخت مسکن در بهترین حالت 6 درصد بود و از طرفی بخش خصوصی هم که عمده مسکن مورد نیاز را تامین می کرد سالانه 700 تا 800 هزار واحد می ساخت و عملا ساخت یک میلیون مسکن مهر دور از ذهن بود.

مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران وشهرهای جدید تصریح کرد: اینکه یک میلیون مسکن در یکسال با چه توان فنی و مالی و چه مکانیزمی اجرا شود جز چالش های اصلی ساخت مسکن مهر در سال های ابتدایی بود و تا کنون حدود دو میلیون و 200هزار واحد مسکن مهر ساخته شده که حدود یک میلیون و 900 هزار واحد نیز تحویل داده شده است.

وی با بیان اینکه پروژه مسکن مهر در اجرا با مشکلات عدیده ای همراه بود اظهارداشت: طرح مسکن مهر با هدف تامین مسکن برای اقشار کم درآمد سه سیاست اصلی را دنبال می کرد،اولی سیاست زمین صفربود یعنی مسکنی که ساخته می شود هزینه زمین از متقاضی دریافت نشود، دوم تسهیلات یارانه ای و اخذ وام بانکی با نرخ پائین و در آخر آورده متقاضی که در اجرا عملا اینها با مشکل مواجه شد.
عربی افزود: هزینه های زیربنایی و محوطه سازی در برخی نقاط بیشتر از هزینه زمین شد و سیاست زمین صفر کاملا شکست خورد و سیاست گذاری ها مصداق عینی پیدا نکرد و قیمت تمام شده کاهش نیافت.

مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران وشهرهای جدید در پاسخ به این سوال که مسئولین متولی مسکن مهر اعتقادی به این طرح نداشتند و همین امر بر روند پیشرفت پروژه ها تاثیر گذار بوده یا خیر گفت: یک میلیون و 700 هزار واحد تاکنون تحویل شده و در دولت یازدهم 500 تا 600 زهزار واحد مسکن مهرساخته و تکمیل شده بنابراین عزم جدی برای ساخت و تکمیل این پروژه وجود دارد.

وی تاکید کرد: واحدهای مسکن مهر طبق قرارداد باید 12 ماهه تحویل داده می شد که این میزان بعدها به 18ماه افزایش یافت اما در کشوری که ساخت مسکن عمدتا توسط بخش خصوصی صورت می گیرد دولت نمی تواند ظرف این مدت ساخت و ساز را انجام دهد و عمده مشکلات نیز به دلیل مسائل زیر ساختی است.

عربی تصریح کرد: اینکه وزیر راه و شهرسازی یک قائم مقام برای پیگیری موضوع مسکن مهر انتخاب کرده به معنی این است که اتمام و تکمیل این پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است و نباید این موضوع مطرح شود چون وزیر شخصا بر سر پروژه ها حاضر نمی شودپس پیگیری نیز نمی کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی