بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

زیتون نژاد در مصاحبه با رادیو گفت و گو: سرمایه گذاری مشترک خارجی کارآمد و سودآورتر از فاینانس است

عضو اتاق بازرگانی گفت: سرمایه گذاری مشترک خارجی موجب بالا رفتن بهره وری می شود و سیستم های نوین مدیریتی را به کشور می آورد و امکان صادرات و دسترسی به بازارهای جهانی را برای ما فراهم می کند.

1396/09/21
|
09:45
|

دکتر رضا زیتون نژاد عضو اتاق بازرگانی در گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص فایناس و سرمایه گذاری مشترک اظهار کرد: فایناس و سرمایه گذاری مشترک خارجی دو ابزار کمک کننده به تامین مالی پروژه های ما در کشورهستند و ما باید از این دو و همچنین ابزارهای دیگر استفاده بکنیم و مشکل تامین سرمایه و یا گران بودن سرمایه در اقتصاد را حل و فصل کنیم.

وی افزود: در شرایط فعلی ما به فایناس و سرمایه گذاری مشترک خارجی نیازمند هستیم زیرا با کمبود سرمایه برای توسعه کشور رو به رو هستیم اما ترجیحا سرمایه گذاری مشترک خارجی برای ما بهتر است زیرا این نوع از سرمایه گذاری دانش فنی و تکنولوژی را وارد کشور می کند.

عضو اتاق بازرگانی ادامه داد: سرمایه گذاری مشترک خارجی موجب بالا رفتن بهره وری می شود و سیستم های نوین مدیریتی را به کشور می آورد و امکان صادرات و دسترسی به بازارهای جهانی را برای ما فراهم می کند وآثار بسیار مناسب و کارآمدی دارد.

زیتون نژاد با بیان اینکه آثار مثبت سرمایه گذاری خارجی در بحث فایناس وجود ندارد، تصریح کرد: فاینانس یک تامین مالی بدون آثار و نتایج مثبت است و هزینه هایی را بر اساس نرخ های بین المللی بر اقتصاد ما یا مصرف کنندگان فاینانس تحمیل می کند.

وی در خصوص فعال نبودن بخش خصوصی در جذب فاینانس بیان کرد: بخش خصوصی تمایل به استفاده از سرمایه گذاری خارجی دارد لذا باید بستر این امر فراهم شود؛ آشنایی با قوانین و مقررات، بحث قیمت گذاری، نرخ های مالیاتی، مسئله صادرات، نبود زیر ساخت های مناسب، بحث تضمین سرمایه گذاری خارجی و عدم آزادسازی ورود و خروج سرمایه از مشکلات سر راه جذب سرمایه گذاری است.

زیتون نژاد با انتقاد از اینکه یکی از مشکلات بزرگ ما در کشور سطحی نگری است، گفت: بنده با بررسی عوامل سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و جغرافیایی در بحث سرمایه گذاری خارجی به این نتیجه رسیدم که بیش از 80 نوع متغییر در این نوع سرمایه گذاری دخیل هستند و تا زمانی که همه عوامل فراهم و اصلاح نشود در این بحث به نتیجه نخواهیم رسید.

عضو اتاق بازرگانی تصریح کرد: باید شرایط بین المللی فراهم شود و تنش زدایی رخ بدهد که دولت در این راستا در تلاش است و همچنین درصدد اصلاح و تسهیل قوانین و مقررات در داخل است اما این امر زمان بر بوده و به صورت یک شبه اتفاق نمی افتد.

وی تاکید کرد: باید این پیام به دولت داده شود تا زمانی که سرمایه گذاران داخلی را جذب نکند و صنایع راکد را راه اندازی نکند،سرمایه گذاران خارجی به کشور ورود پیدا نخواهند کرد زیرا آنها به دنبال علامت و آثار مثبت هستند و این علامت مربوط می شود به کارکرد سرمایه گذاری داخلی و میزان سودآوری آنها و دولت باید برای موفقیت، سرمایه گذری های داخلی را احیا کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی