بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

رئیس فراكسیون اشتغال مجلس اعلام كرد: کمک های نقدی سازمان های حمایتی جایشان را به اشتغال زایی خواهند داد

رئیس فراکسیون اشتغال مجلس گفت: طی یک برنامه بلند مدت، با هماهنگی دولت و همه نهادهای حمایتی کشور که در مناطق کمتر توسعه یافته به دنبال کمک بودند، جهت گیری را تغییر و به جای کمک نقدی، به دنبال اشتغالزایی در این مناطق هستیم.

1397/11/27
|
12:45
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع سیاست گذاری های اشتغال و با حضور دکتر غلامرضا کاتب رئیس فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

غلامرضا کاتب در آغاز با تصریح بر اینکه تزریق صرفا منابع مالی و اصطلاحا پول پاشی اثری بر ایجاد اشتغال ندارد، گفت: اساسا نمی توان با پرداخت تنها تسهیلات برای جوانان شغل ایجاد کرد و تسهیلات و کمک های مالی یکی از ابزارهای ایجاد اشتغال است و اگر یک نفر کارآفرین باشد و خلاقیت و ابتکار داشته باشد، می تواند با ابزار مالی اشتغال زایی کند.

وی با اشاره به تسهیلات یک و نیم میلیاردی برای ایجاد اشتغال روستایی اظهار کرد: به دنبال ایجاد اشتغال از طریق توزیع پول توسط دولت نبودیم و به همین دلیل فرآیند این کار زمان بر بود و از سال 96 شروع شده و همچنان ادامه دارد و تا اکنون، بالغ بر 50 درصد این اعتبارات پرداخت شده و یک باره این اتفاق نیفتاده است.

رئیس فراکسیون اشتغال مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو تصریح کرد: در گذشته سازمان های حمایتی کشور از جمله بنیاد مستضعفان و خیریه ها و ستاد اجرایی حضرت امام(ره) و مجموعه نهادهایی همچون کمیته امداد برای مناطق کمتر توسعه یافته و روستاها خدماتی همچون آب و برق و گاز می بردند اما امروز نهادهای حماتی به این نتیجه رسیده اند که اگر خدمات به روستاها ببریم اما اشتغال برای نسل جدید نتوانیم فراهم کنیم، آن خدمات بلا استفاده خواهد بود و روستاها تخلیه می شود و حاشیه نشینی شهرها افزایش پیدا می کند.

وی با اشاره به جلسات فراکسیون اشتغال مجلس با ستاد اجرایی حضرت امام(ره)، بیان کرد: سیاست کلان این ستاد آن است که در مناطق کمتر توسعه یافته و روستایی، صرفا نسبت به اشتغال زایی اقدام کنند. همچنین در جلسه ای که هفته آینده با ریاست سازمان مستضعفان داریم، ترتیبی خواهیم داد تا سیاست های کلان این بنیاد نیز به سمت اشتغال زایی در مناطق محروم برود.

کاتب اشاره کرد: یک برنامه بلند مدت نیز داریم که بر اساس آن، با هماهنگی دولت و همه نهادهای حمایتی کشور که در مناطق کمتر توسعه یافته به دنبال کمک بودند، جهت گیری را تغییر دهیم و به جای کمک نقدی، به دنبال اشتغال زایی در این مناطق هستیم. به عنوان مثال متاسفانه در بودجه همیشه به دنبال این بوده ایم که به خانواده های کمیته امداد کمک نقدی کنیم اما این سیاست ها تغییر خواهد کرد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی