بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك اقتصاددان: جهانگیری می خواست با طرح موضوع کوپن نقش دولت را پررنگ جلوه دهد

افقه درواکنش به اظهارات جهانگیری مبنی بر سهمیه بندی در حوزه اقتصادی گفت: صحبت های جهانگیری درباره کوپنی کردن و پررنگ کردن نقش دولت بود.

1398/02/18
|
13:08
|

عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: اقتصاددانان طرفدار اقتصاد آزاد معتقد به حذف یارانه پنهان و پرداخت پول آن به صورت مستقیم به مردم هستند. بنده در شرایط فعلی موافق بخش اول یعنی کوپنی کردن و مخالف بخش دوم هستم چراکه ساختارهای اجرایی، اداری، قضایی و نظارتی در شرایط فوق العاده و ویژه اقتصادی آمادگی لازم را ندارند و فشار زیادی به مردم خواهد آمد.

کارشناس اقتصادی تصریح کرد: باید بپذیریم شرایط کنونی ویژه است و برای جلوگیری از صدمه به اقشار وسیعی از مردم باید سیستم جیره بندی را اعمال کنیم کمااینکه کشورهای بازار آزاد نیز در شرایط ویژه و بحرانی به همین شکل عمل می کنند.

افقه در مصاحبه با رادیو گفت و گو یادآور شد: تاخیر دولت در انجام کار به خاطر فشار طرفداران بازار آزاد است ضمن اینکه دسترسی به رسانه های آنها نیز خیلی بالاست. بنابراین یا دولت با این افراد رودربایستی می کند یا اینکه این افراد در دولت نفوذ دارند. باید بپذیریم که التهاب بازار به راهکار خاص خود نیاز دارد.

همچنین در ادامه "مجله صبحگاهی" رادیو گفت و گو، حسینی نماینده مجلس بیان داشت: صحبت های اخیر جهانگیری در راستای تصویب قانون بودجه سال 1398 است.

وی با بیان این مطلب افزود: ما در تبصره 7 و 14 قانون بودجه در رابطه با میزان ارز برای کالاهای اساسی با قیمت 4200 تومان دقیقا به این موضوع اشاره کرده ایم. طبق این قانون دولت موظف است که از طریق کالابرگ یا کارت های الکترونیکی عرضه هر کالایی را برای افراد تعیین کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تصریح بر اینکه سیستم توزیع در ایران معیوب است افزود: بازار عرضه و تقاضا در کشور هر لحظه بر اساس نگاه فضای مجازی تغییر می کند و قیمت کالاها بدون هیچ منشأ خاصی و به صورت ناگهانی افزایش می یابند، این موضوع نگرانی مردم را زیاد کرده است.

حسینی با بیان اینکه دولت در چنین شرایطی باید خیلی سریعتر وارد عمل می شد گفت: ما هنوز ندیدیم که دولت به میدان بیاید و مسئولیت پذیری کند. وقتی دولت توان تنظیم بازار را در چرخه توزیع کالا ندارد حداقل باید سیاست کالابرگ را اعمال کند تا آرامش به مردم بازگردد.

این مقام مسئول اضافه کرد: امروز اعلام می کنند یک فروشگاه به عنوان مثال شکر عرضه می کند و مردم هم صف های طولانی می بندند اما معلوم نیست به هر کسی چه میزان ازز کالا برسد اما وقتی کالابرگ در دست مردم باشد از تأمین کالای مورد نیاز خود مطمئن خواهند بود

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی