بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك تحلیلگر مسائل بین الملل: قرار دادن انصارالله در لیست گروه‌های تروریستی، باعث شکست صلح در یمن است

امانی در رادیو گفت‌وگو تصمیم آمریکایی ها برای قرار دادن انصارلله در لیست گروه های تروریستی را عامل برهم خوردن فرآیند صلح و گفتگو در یمن دانست.

1399/10/24
|
12:40
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص هشدار سازمان ملل درباره اقدام آمریکا ضد جنبش انصارالله یمن با مجتبی امانی، تحلیلگر مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

امانی با ابراز تعجب از تصمیم آمریکا برای قرار دادن نام انصارالله در لیست سازمان های تروریستی، گفت: حتی درون حزب جمهوری خواه آمریکا نیز نسبت به این موضوع واکنش صورت گرفت. سازمان های بین مللی از جمله کشورهای اروپایی و سازمان ملل دنبال این بودند که گفتگویی بین انصارلله و دولت خود خوانده و تحت حمایت سعودی ها در یمن ایجاد کنند و از خلال آن به طرح صلحی دست پیدا کنند.

وی تصمیم آمریکایی ها برای قرار دادن انصارلله در لیست گروه های تروریستی را عامل برهم خوردن فرآیند صلح و گفتگو در یمن دانست و اظهار کرد: عملا بر اساس این تعریف، گفتگوی یک طرفه معنایی ندارد و تمام راه های دیپلماتیک را آمریکایی ها بسته اند.

این تحلیلگر مسائل بین الملل با بیان اینکه برخی از کشورها با دنبال کردن فرامین آمریکا، گفتگوی سیاسی با انصارالله یمن را قطع خواهند کرد، بیان کرد: با اقدام آمریکا عملا ایجاد صلح در یمن کاملا منتفی می شود و این یک مسئله جدی است که از نظر سیاسی اهمیت دارد.

وی با اشاره به انتقادهای جدی سازمان های کمک رسان از تصمیم آمریکا گفت: بخشی از این سازمان ها به سازمان ملل وابسته هستند و کمک به مردم یمن جز از طریق انصارالله و بنادری که در اختیار دارد ممکن نیست. با تروریست اعلام کردن انصارالله، کمک های بشردوستانه به مردم یمن قطع می شود و ظاهرا آمریکایی ها فراموش کرده اند انصارالله حاکم این مناطق محسوب می شود.

امانی بیان کرد: انصارالله یک گروه نیست و در واقع یک حکومت محسوب می شود که دارای دولت است و ارتباط با مردم یمن و کاهش رنج های آنها از این طریق انجام می گیرد و قرار دادن نام انصارالله مهر پایانی برای کمک رسانی به مردم یمن توسط سازمان های جهانی است زیرا این سازمان ها عموما ملاحظه آمریکایی ها را می کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی