بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل غرب آسیا: مقاومت یمنی‌ها، عربستان سعودی را به بن‌بست رسانده است

زارعی از مقاومت 6 ساله یمنی‌ها گفت و تصریح کرد: این مقاومت عربستان سعودی را به بن بست کامل رسانده است و لذا امروز صحبت از نحوه پایان دادن به این جنگ است.

1399/11/28
|
08:27
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص شرایط جنگ یمن و روند روی به اضمحلال عربستان با سعد الله زارعی، کارشناس مسائل غرب آسیا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سعد الله زارعی با بیان اینکه بیش از 6 سال از آغاز جنگ عربستان و متحدان آن‌ها علیه یمن می گذرد، گفت: یمنی ها علی رغم مشکلات اقتصادی که داشتند این جنگ را مدیریت کردند. در ابتدای جنگ رهبران کشورهای اسلامی از وقوع این جنگ ابراز نگرانی می کردند ولی عربستان اعلام کرد پس از دو هفته این جنگ با شکست یمنی ها به پایان می رسد اما این دو هفته محقق نشد.

وی افزود: سازمان ملل پس از 21 روز از آغاز جنگ، مجبور شد نخستین قطعنامه را درباره جنگ صادر کند و این قطعنامه نشان دهنده آن بود که سعودی ها در جنگ یمن به بن بست رسیده اند. سازمان ملل در قطعنامه به طور ضمنی، انصارالله به عنوان یک طرف محترم قابل مذاکره مطرح کرده بود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به تداوم جنگ به دلیل اصرار سعودی ها برای خلع سلاح یمنی ها بیان کرد: عربستان انتظار داشت یمنی ها مرکز این کشور یعنی صنعاء و مراکز استان ها را که حدود 11 استان می شد را تحویل بدهند که طبیعتاً یک خواسته تجاوز کارانه و یک تحمیل بود و یمنی ها زیر بار این حرف زور نرفتند.

زارعی از مقاومت 6 ساله یمنی ها گفت و تصریح کرد: این مقاومت عربستان سعودی را به بن بست کامل رسانده است و لذا امروز صحبت از نحوه پایان دادن به این جنگ است و در آمریکا زمزمه لزوم پایان جنگ به گوش می رسد.

وی در عین حال اظهار کرد: آمریکایی ها بر اساس سنت خودشان وقتی در جنگ به بن بست می رسند تلاش دارند از راه حل های سیاسی، اهداف جنگی را به نتیجه برسانند و در واقع صحنه را به نفع خودشان باز گردانند. آن‌ها تلاش می کنند کاری کنند یمنی ها بپذیرند شلیک نکنند اما جنگ در داخل کشور به شکل دیگری ادامه داشته باشد و کار را به مذاکره صرف بکشانند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: آمریکا در میز مذاکره تلاش دارد یمنی ها را وادار کند مسائلی را بپذیرند که به استقلال کشورشان را از بین می برد که البته بدون تردید یمنی ها هوشیارتر از این حرف ها هستند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی