بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: غربی‌ها در برجام هم خدا و هم خرما را می‌خواهند

محمد مرندی با بیان اینکه غرب هم خدا و هم خرما را می‌خواهد، گفت: غرب انتظار دارد ایران به تعهدات خود عمل کند اما در عین حال توقع نداشته باشیم غرب به تعهدات خود عمل کند؛ اما غرب بداند انتخاب ایران برای خروج از پروتکل الحاقی برگشت‌ناپذیر است.

1399/11/30
|
11:06
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالروز قیام تاریخی مردم تبریز؛ با حرف و وعده در حوزه برجام قانع نخواهیم شد با دکتر محمد مرندی کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

محمد مرندی با بیان اینکه آمریکایی‌ها برای بازگشت به برجام هیچ کار عملی انجام نداده‌اند و عملاً سیاست‌های ترامپ را ادامه می‌دهند، گفت: بعضی از دوستان و مسئولین در داخل کشور نسبت به دولت‌های غربی زیادی خوشبین هستند و در این زمینه اشتباه محاسباتی دارند.

وی با اشاره به اینکه مردم ایران متوجه شرایط هستند و می‌دانند غربی‌ها در زمینه برجام به تعهدات خود عمل نکردند، اظهار کرد: 9 سال پیش برخی از مردم گمان می‌کردند اگر با آمریکایی‌ها صحبت کنیم مشکلات حل می‌شود. امروز که برجام امضا شده است و ایران نیز آن را اجرا کرده است، همه می‌دانند که این آمریکا و غرب است که به تعهدات خود عمل نکرده است.

این کارشناس مسائل سیاسی از عدم اجرای برجام از زمان اوباما گفت و عنوان کرد: خیلی‌ها می‌گویند ترامپ از برجام خارج شد اما حقیقت آن است که حتی اوباما نیز آن را اجرا نکرد و به تعهدات غرب عمل نکرد. حتی زمانی که ترامپ هم برجام را زیر پا گذاشت ایران به تعهدات خود عمل کرد.

وی افزود: هم اکنون که در حال صحبت با یکدیگر هستیم ایران به برخی از تعهدات خود عمل می‌کند که البته به زودی متوقف می‌شود. هر انسان منصفی می‌تواند تفاوت میان ایران و غربی‌ها را ببیند. معاون اوباما یعنی جو بایدن امروز رئیس جمهور آمریکا است و با وجود آنکه اعلام کرده بود قصد اجرای برجام را دارد اما آن را عملیاتی نکرده است.

مرندی با بیان اینکه بایدن می‌توانست روز نخست ریاست جمهوری با فرمان ریاست جمهوری و دستور به خزانه داری تقریباً تمام کارهایی که ترامپ علیه ایران انجام داده بود را بازگرداند، گفت: بایدن حتی یک فرمان هم برای بازگشت اقداماتی که ترامپ انجام داده بود را هم صادر نکرده است.

وی با ذکر این ضرب المثل که غربی‌ها هم خدا و هم خرما را می‌خواهند، اظهار کرد: غربی‌ها انتظار دارند ایران به تعهدات خود عمل کند اما در عین حال توقع نداشته باشیم غرب به تعهدات خود در برجام عمل کند اما غرب بداند انتخاب ایران برای خروج از پروتکل الحاقی برگشت ناپذیر است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی