بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس حوزه فضای مجازی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: شبکه ملی اطلاعات قربانی نگاه سیاسی شده است

حسن میثمی با انتقاد از نگاه سیاسی به شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد: وقتی از شبکه ملی اطلاعات صحبت می شود برخی بلافاصله از آن به عنوان اینترنت ملی سخن می گویند و به مردم هشدار می دهند شبکه ملی اطلاعات به معنی محدود کردن اینترنت است.

1399/11/30
|
11:02
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص راهکارهای توسعه و پیشرفت شبکه ملی اطلاعات با حسن میثمی کارشناس حوزه فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حسن میثمی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات یک منطق حکمرانی محسوب می شود، گفت: اگر این ظرفیت به خوبی و دقیق اجرا شود موجب دسترسی راحت مردم به اینترنت، کاهش هزینه ها و افزایش سرعت و امنیت می شود و طبیعتاً یک مزیت بزرگ است.

وی با اشاره به اینکه مردم ذهنیت منفی نسبت به شبکه ملی اطلاعات دارند، اظهار کرد: اصلاً در این زمینه با مردم صحبت نکرده‌ایم و این تصور که شبکه ملی اطلاعات سبب بسته شدن اینترنت جهانی و ایجاد یک حصار در مرزهای سایبر می شود، یک تصویر سیاسی و کاملاً اشتباه است.

کارشناس حوزه فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات با انتقاد از نگاه سیاسی به شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد: وقتی از شبکه ملی اطلاعات صحبت می شود برخی بلافاصله از آن به عنوان اینترنت ملی سخن می گویند و به مردم هشدار می دهند شبکه ملی اطلاعات به معنی محدود کردن اینترنت است.

وی با رد این ادعاها تصریح کرد: وقتی از شبکه ملی اطلاعات صحبت می کنیم یعنی مردم همزمان که می توانند از اینترنت خود استفاده کنند، حکومت وظیفه خود می داند که اینترنت مردم را پایدار، امن و سریع کند.
میثمی با بیان اینکه با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، کیفیت اینترنت بسیار بهتر خواهد شد، بیان کرد: با اعمال حاکمیت، می توان حق مردم را گرفت و اگر از فردی کلاه برداری شد، قانون به راحتی بتواند حق مردم را بگیرد.

کارشناس حوزه مجازی و شبکه ملی اطلاعات از اجرایی شدن ساز و کاری مانند شبکه ملی اطلاعات در بسیاری از کشورهای دنیا گفت و اظهار کرد: در خیلی از کشورهای جهان حکمرانی در فضای سایبر به صورت کامل اتفاق می افتد. همان‌طور که در خیابان و برای تردد خودرو و عابر پیاده قوانینی وجود دارد و پلیس بر آن نظارت می کند در فضای مجازی هم چنین انتظاری وجود دارد که با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات این اتفاق رخ می دهد.

وی با اشاره به ادعای برخی از مسئولین وزارت ارتباطات مبنی بر راه‌اندازی بیش از 80 درصد از شبکه ملی اطلاعات گفت: این آمار به جهت ایجاد دسترسی و کابل کشی و یا اتصال روستاها به اینترنت بیان می شود. اما وقتی نگاهی به لایه سرویس و خدمات می اندازیم، متوجه می شویم این خدمات قاعده‌مند که حکومت بتواند نسبت به آن پاسخگو باشد نیست. بنابراین وقتی دقیق موضوع را بررسی کنیم متوجه می شویم نه 80 درصد که شاید حدود 20 درصد از شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی