بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون ویژه جهش و رونق تولید در مجلس: ورود سیمان به بورس کالا موجب حذف رانت و واسطه‌ها می‌شود

جعفر قادری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو درباره اثرات مثبت ورود سیمان به بورس کالا اظهار کرد: این اقدام سبب می‌شود عوامل واسطه فراهم شده و رانت‌هایی که به جیب دلالان می‌رود، حذف شود.

1400/04/31
|
09:23
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص تشکیل کمیته‌ای برای عرضه 100 درصدی سیمان در بورس با دکتر جعفر قادری عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید در مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

جعفر قادری با اشاره به جلسه کمیسیون جهش تولید با حضور نمایندگان وزارت صمت، بورس کالا و انجمن صنفی تولید کنندگان سیمان گفت: در این جلسه موانع و مشکلاتی که برای ورود تولید بسیاری از تولیدکنندگان سیمان به بورس وجود داشته است، مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم گرفته شد با همکاری شرکت بورس کالا و تولیدکنندگان سیمان و حمایت صمت، همه واحدهای سیمانی بتوانند کالای خود را وارد بورس کنند.

وی با تصریح بر اینکه نه تنها مصرف کننده عمده، بلکه مصرف کنندگان جزء نیز امکان خرید سیمان از بورس را داشته باشند، درباره اثرات مثبت ورود سیمان به بورس کالا اظهار کرد: این اقدام سبب می‌شود عوامل واسطه فراهم شده و رانت‌هایی که به جیب دلالان می‌رود، حذف شود تا به این شکل واحدهای تولیدی بتوانند محصول خود را مستقیم و بدون واسطه به خریداران بفروشند.

عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: ورود سیمان به بورس موجب می‌شود هم تولید کنندگان و هم مصرف کنندگان منتفع شوند زیرا رانت‌های موجود در بورس حذف می‌شوند.

وی درباره وضعیت تولید سیمان در کشور توضیح داد و عنوان کرد: در سال گذشته حدود 68 میلیون تولید در کشور داشتیم که 63 میلیون تن آن در داخل مصرف شده است و امکان تولید بیشتر وجود دارد زیرا واحدهای تولیدی از تمام ظرفیت خود استفاده نکردند و بر اساس آمار، 93 درصد از ظرفیت آن‌‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

قادری مشکلات تولیدکنندگان سیمان را برشمرد و گفت: قطعی برق واحدهای تولیدی را با مشکلاتی روبرو شده است و این مسئله موجب افزایش قیمت این محصول نیز شده است. بنابراین نیاز است برق مورد نظر برای واحدهای تولیدی تأمین شود تا تولیدات آن ‌ها به موقع وارد بازار شود. اگر این اتفاق بیفتد، کمبود سیمان فعلی در بازار رفع می‌شود و در نتیجه شاهد افزایش بی رویه قیمت و جولان عوامل واسطه در بازار نباشیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی