بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نایب رئیس كمسیون صنایع و معادن مجلس: درخواست وزیر صمت برای آماده کردن زیرساخت‌های واردات خودرو

علی جدی بیان کرد: وزیر صمت طی درخواستی برای آماده سازی زیرساخت های واردات خودرو زمان خواسته است تا بازار ارز دچار تلاطم نشود.

1400/07/27
|
10:48
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص وضعیت خودرو در کشور با علی جدی، نایب رئیس کمسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علی جدی با تصریح بر این موضوع که نظر هم کارشناسان و هم مردم بر این است که تولید خودرو در کشور هم از نظر کیفی و هم از کمی پاسخگوی نیازهای کشور نیست، گفت: عرضه خودرو با تقاضا در کشور تعادل نداشت و این موضوع باعث تشتت در بازار خودرو می شود.

وی درباره راه حل هایی که در زمینه پاسخگویی به تقاضای موجود وجود دارد، اظهار کرد: برای رفع این نیاز، خودروسازان یا باید تولیدات خود را از نظر کمی یا کیفی افزایش دهند یا بخشی از این نیاز و تقاضا از محل واردات تأمین شود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه کمیسیون صنایع و معادن مجلس به این نتیجه رسید واردات خودرو به صورت هوشمند و آگاهانه و برنامه‌ریزی شده انجام شود، عنوان کرد: هم در خصوص کمیت خودروهای وارداتی و هم در خصوص کیفیت این خودروها، باید در جایی مانند شورای رقابت تصمیم گیری شود.

وی افزود: شورای رقابت هر چند وقت یک بار جلسه ‌ای می گذارد و بررسی می کند که نیازهای کشور بر اساس تولیدات خودروی داخلی چه میزان است و با توجه به کسری خودرو در کشور، اجازه واردات می دهد. از سوی دیگر خودروهای وارداتی باید حداقل 3 ستاره داشته باشند و هر خودروی بی کیفیتی را از بعضی از کشورهای آسیایی وارد نکنند. بنابراین در بحث کمی و کیفی به صورت مدیریت و برنامه‌ریزی شده با تصمیمات شورای رقابت، خودرو وارد کشور می شود.

جدی از طرح این موضوع در کمیسیون صنایع و معادن با حضور وزیر صمت خبر داد و گفت: هم وزیر و هم مجمع عالی نظارت دغدغه هایی در این زمینه داشتند و نگران بودند که ممکن است این واردات از محل ارز بدون منشاء سبب تلاطم بازار ارز شود.

وی از درخواست وزیر صمت برای یک مهلت پنج ماهه گفت و بیان کرد: وزیر صمت درخواست داشت تا پایان سال به وزارت صمت وقت داده شود تا زیرساخت های آن آماده شود تا ارز دچار تلاطم نشود. خود وزیر نیز موافق واردات خودرو است و تنها نگرانی و دغدغه هایی در مورد ارز داشت.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی