بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل بین الملل: جنگ چین و روسیه با آمریکا اجتناب‌ناپذیر است

دهقان اظهار کرد: چین و روسیه در حوزه های اقتصادی و راهبردی در جنگ با آمریکا هستند و تنها کاری که این کشورها در حال انجام دادن هستند، عقب انداختن زمان جنگ است.

1400/09/09
|
10:07
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص تداوم چالش بین آمریکا و روسیه و ترک خاک آمریکا توسط 27 دیپلمات روس با دکتر محمود دهقان، کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمود دهقان با بیان اینکه از اواخر دولت ترامپ و در دولت بایدن، آمریکا در حوزه های مختلف با چین و روسیه وارد چالش شدند، گفت: چالش اصلی در حوزه برتری استراتژیک در سطح جهان است. البته بهانه های مختلفی برای این موضوع ایجاد می شود که یکی از این موضوعات مربوط به دخالت روس ها در انتخابات آمریکا برای روی کار آمدن ترامپ بود. این موضوع در اواخر دولت اوباما به اخراج وسیع دیپلمات های دو کشور منجر شد.

وی افزود: با آمدن بایدن، مسئله جدید پیدا شد؛ یعنی موضوع هکرهای روس و مسئله اوکراین مورد مناقشه جدید دو کشور آمریکا و روسیه قرار گرفته است. پای ناتو در موضوع اوکراین به وسط آمده است و در نتیجه کشورهای اروپایی تحریم هایی را علیه روسیه وضع کردند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه جنگ میان چین با آمریکا و روسیه با آمریکا امری اجتناب ناپذیر است، اظهار کرد: تنها کاری که این کشورها در حال انجام دادن هستند، عقب انداختن زمان است و به نظر می رسد جنگ اقتصادی چین به ویژه در زمینه تولید ناخالص ملی تهدید بزرگی برای آمریکا محسوب می شود. روسیه نیز در حوزه نقاط استراتژیک در یک جنگ با آمریکا قرار دارد.

وی با تصریح بر اینکه آمریکا در حوزه های مختلفی از چین و روسیه عقب افتاده است، بیان کرد: این عقب ماندگی به ویژه در حوزه های سیاسی، راهبردی، تولیدی و اقتصادی بسیار زیاد است و در نتیجه آمریکا تلاش می کند با ابزارهای نظامی، مانع برتری چین و روسیه شوند و یا اگر توانستند، فضای بین الملل را به سمت یک جنگ پیش ببرند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی