بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل سیاسی: پذیرش غربی‌ها برای دادن تضمین رفع تحریم‌ها در صورت حصول توافق

مصطفی خوش چشم از توافق همه طرف‌ها برای دادن تضمین در صورت حاصل شدن توافق گفت و اظهار کرد: این پذیرش هر چند ناکافی است اما قدم نخست مثبتی در نظر گرفته می‌شود که این نتیجه ابتکار عمل تیم مذاکره کننده ایرانی است.

1400/10/23
|
13:43
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص مذاکرات وین با دکتر مصطفی خوش چشم کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مصطفی خوش چشم با بیان اینکه ایران در طول یک ماه گذشته با ابتکار عمل خود، طرف‌های غربی را مجبور کرد بر اساس ریل‌گذاری ایران جلو بروند، گفت: تا مذاکرات وین 6 که در دولت سابق اتفاق افتاد، طرف‌های غربی مفاهیمی مانند راستی آزمایی و به ویژه تضمین را نمی‌پذیرفتند. تا سه ماه پیش، آمریکایی‌ها بیان می‌کردند که نه تنها دولت بعدی آمریکا، که حتی دولت خود بایدن نیز ممکن است بعد از توافق مجددا از برجام خارج شود.

وی از توافق همه طرف‌ها برای دادن تضمین در صورت حاصل شدن توافق گفت و اظهار کرد: این پذیرش هر چند ناکافی است اما قدم نخست مثبتی در نظر گرفته می‌شود.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اصرار آمریکایی‌ها برای انجام اقدامات متقابل از سوی ایران بیان کرد: این درخواست آمریکایی‌ها تا مذاکرات وین 6 وجود داشت. این درخواست به ضرر ایران بود زیرا اقدامات ایران نقد است و اقدامات طرف غربی نسیه محسوب می‌شود. ایران در صورت برچیدن سانتریفیوژها منجر به خرابی آن‌ها می‌شود در حالی که اقدامات آنها بر روی کاغذ و امضا است.

وی یادآور شد: بعد از امضای برجام، در همان ابتدای برجام، اوباما رئیس جمهور آمریکا فریب کاری کرد زیرا تنها بر روی کاغذ تحریم‌ها را برداشت و در عمل برجام را نقض کرد.

خوش چشم در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو درباره خواست ایران در مذاکرات وین گفت: ایران در ابتدا درخواست کرده است تحریم‌های برجامی برداشته شود و بعد از اینکه مطمئن شدیم می‌توانیم نفت بفروشیم و پول آن‌ها را به کشور برسانیم، ایران نیز تعهدات خود را انجام دهد که این درخواست علی الحساب پذیرفته شده است. طرف آمریکا پذیرفته است، ایران در یک فرصت زمانی، تعهدات غربی‌ها را راستی آزمایی کند.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: آمریکا اعلام کرده است فرصت برای راستی آزمایی جهت فروش نفت فقط دو روز باشد که طبیعتا ایران نمی‌پذیرد زیرا فروش نفت نیازمند زمان طولانی‌تری است؛ بارگیری نفت و اطمینان از برداشته شدن تحریم بنادر، رفت و آمد کشتی‌ها، فعالیت بیمه‌ها، رسیدن بار به مقصد و حصول پول فروش نفت از طریق بانک مراحل زمان بری هستند.

وی در عین حال از مقاومت بسیار زیاد غربی‌ها در مقابل خواسته‌های ایران گفت و اظهار کرد: طرف تیم ایران ابتکارات و راه حل‌های متفاوتی را ارائه می‌کند اما طرف غربی بعضا، نه این راه حل‌ها را می‌پذیرد و نه خودش راه حلی می‌دهد تا سرعت مذاکرات کند شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی