بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نایب رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس: واردات خودرو در سال آینده باعث تنظیم بازار و شکستن انحصار می‌شود

حسینی کیا با بیان اینکه نتیجه واردات خودرو در سال آینده ایجاد آرامش در این بازار است، بیان کرد: این واردات انحصار را از بین می برد و موجب رقابت و تنظیم بازار می‌شود.

1400/11/02
|
09:48
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص واردات خودرو با حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا با اشاره به موافقت کمیسیون تلفیق برای واردات 50 هزار خودروی سبک و ده هزار خودروی سنگین در سال آینده گفت: در حال حاضر عرضه و تقاضای خودرو در کشور برابر نیست. در حوزه ماشین آلات معدنی و سنگین نیاز جدی در کشور وجود دارد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: پیش از موافقت کمیسیون تلفیق، کمیسیون صنایع نیز اصرار داشت که برای تنظیم بازار چاره ای نیست جز اینکه میزان محدودی واردات انجام شود تا عرضه و تقاضا مقداری بهبود پیدا کند.

حسینی کیا با بیان اینکه نتیجه واردات خودرو در سال آینده ایجاد آرامش در این بازار است، بیان کرد: این واردات انحصار را از بین می برد و موجب رقابت و تنظیم بازار می‌شود. ورود 50 هزار خودرو سبب کاهش قیمت خودرو در خوردوهای خارجی می شود که سایه آن بر خودروهای داخلی نیز می افتد و قیمت آنها نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا اشاره کرد: در حال حاضر خودروی خارجی هشت برابر قیمت اصلی خود در کشور فروش می رود. با واردات محدود، سبب کاهش و ریزش در قیمت آن ها خواهیم بود. با کاهش قیمت خودروهای خارجی و تمایل به خرید آن ها، رقابت با خودروهای داخلی نیز ایجاد می شود که نتیجه آن کاهش قیمت خودروهای داخلی می شود.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو در تشریح مزیت واردات خودرو تصریح کرد: ورود 50 هزار خودرو سبک و 10 هزار خوردوی سنگین، دلالی را از خوردو خارج می کند. هدف اصلی این است که نقدینگی جامعه از خودرو به سمت تولید و اشتغال حرکت کند.

وی افزود: بخشی از دلایل گرانی خودرو متوازن نبودن عرضه و تقاضا است. در چنین شرایطی حتی کسی که پول دار هم است، خودرو با قیمت بالا نمی خرد اما واردات خودرو باعث می شود خودروی خارجی با قیمت بالای چند میلیاردی، خود به خود کاهش پیدا کند و خرید و فروش بیشتر شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی