بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه: رابطه ایران با چین و روسیه، ائتلاف سازی جدید برای توازن جهانی

مهمان پرست بیان کرد: قطعا رابطه ایران با روسیه و چین می تواند به یک ائتلاف سازی جدیدی منجر شود و به توازن در عرصه بین المللی کمک کند.

1400/11/05
|
10:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص رهاورد سیاسی روابط نوین ایران و فدراسیون روسیه با رامین مهان پرست، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

رامین مهمان پرست یکی از نشانه های رشد و گسترش روابط سیاسی دو کشور را افزایش سطح ملاقات ها و سفرها بین مقامات دو کشور دانست و عنوان کرد: معمولا وقتی روابط در بهترین شکل خود قرار می گیرد بالاترین مقامات اجرایی کشورها با یکدیگر دیدار می کنند و این نشان از تصمیم جدی برای فعالیت های بزرگ تر دارد.

وی روابط ایران با روسیه را یک رابطه تاریخی عنوان کرد و گفت: ارتباط بین دو کشور رابطه ای استراتژیک و راهبردی محسوب می شود. روسیه هم از طریق دریای خزر همسایه ایران است و هم یکی از قدرت های بزرگ اقتصادی، سیاسی و نظامی است که در روابط بین الملل و منطقه تاثیرگذار است. ایران و روسیه در بسیاری از مسائلی که درگیر هستند اشتراک نظر و تفاهم دارند.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه بیان کرد: سفر رئیس جمهور به روسیه به عنوان رئیس دولتی که تازه روی کار آمده است نشان می دهد دو کشور چارچوب های روابط را به صورت راهبردی حداقل برای چهار سال آینده روشن کنند، تصمیمات جدی بگیرند، مواضع یکدیگر را بشنوند و روی مسائل مختلف حساس دو جانبه، منطقه و بین الملل به تفاهم دستیابی داشته باشند.

وی از گرایش جهان به چند جانبه گرایی گفت و اظهار کرد: جهان امروز مانند گذشته نیست که یک یا دو کشور بخواهند قدرت مطلقه باشند و با تکه بر نیروی نظامی سلطه خود را ادامه دهند. روش نفوذ و اقتدار آن ها تغییر کرده است به طوری که جنبه های نظامی در حد بازدارندگی مفید است اما قطعا تعیین کننده نیست که نمونه آن اتحاد جماهیر شوروی است.

مهمان پرست در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با تصریح بر این موضوع که قدرت اقتصادی در جهان امروز تاثیرات بسیار بیشتری دارد، عنوان کرد: هر چه به سمت جلو حرکت می کنیم دستاوردهای نوین در زمینه فناوری و دانش فنی و علوم پیچیده روز دنیا سبب برتری کشورها می شود. امروز قدرت های بزرگی در جهان ظهور کرده اند و دنیا از حالت تک یا دو قطبی خارج شده است.

وی افزود: برای کشورهای مستقلی مانند جمهوری اسلامی ایران، در چنین شرایطی بهترین راهکار، توجه به رویکردهای منطقه، چند جانبه گرایی و ایجاد ائتلاف های مختلف در منطقه و جهان بر اساس موضوعات مختلف است. قطعا رابطه ایران با روسیه و چین می تواند به یک ائتلاف سازی جدیدی منجر شود و به توازن در عرصه بین المللی کمک کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی