بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل بین الملل: تضعیف دلار هم برای ایران و هم برای روسیه سودمند خواهد بود

احمدی درباره روابط دو جانبه ایران و روسیه بیان کرد: هر دو کشور از تحریم متضرر و تحت فشار اروپا و آمریکا هستند. در این راستا تضعیف دلار هم برای ایران و هم برای روسیه مهم و سودمند است.

1400/11/06
|
10:40
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‎وگو در خصوص ابعاد سفر رئیس جمهور به روسیه با دکتر حسین احمدی، کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حسین احمدی با بیان اینکه ابعاد روابط دو کشور ایران و روسیه را می توان از چند دریچه مشاهده کرد، گفت: یکی از ابعاد روابط دو کشور، بعد بین المللی است که بر اساس آن، همکاری ایران و روسیه می تواند حول محور مبارزه با یک جانبه گرایی آمریکا باشد.

وی به ناتو اشاره و بیان کرد: گسترش ناتو به سمت شرق، اوکراین و پایانه شرقی ناتو به نام ترکیه بسیار جدی است. همچنین در زمینه مبارزه با تروریسم نیز دو کشور می توانند همکاری مشترک داشته باشند به خصوص آن که هم در ایران و هم در روسیه نیروهای سلفی و تکفیری وجود دارند.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه همکاری دیگر ایران و روسیه می تواند در ابعاد سازمان های بین المللی باشد، اظهار کرد: سازمان ملل متحد و شورای امنیت دو نهادی هستند که روسیه و همچنین چین در آن ها جایگاه ویژه ای دارند به طوری که دو کشور از حق وتو در شورای امنیت برخوردار هستند.

وی در ادامه از هزینه های سنگینی که از سوی انتقال مواد مخدر به دو کشور ایران و روسیه وارد شده است گفت و عنوان کرد: ایران حدود چهار هزار نفر شهید در مبارزه با مواد مخدر در منطقه داده است.

احمدی از ظرفیت همکاری ایران و روسیه برای جریان های نئوسلفی گفت و اظهار کرد: آسیای مرکزی، قفقاز شمالی و افغانستان حوزه های همکاری دو کشور برای مبارزه با جریان های تکفیری هستند.

این کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو در مورد روابط دو جانبه ایران و روسیه بیان کرد: هر دو کشور از تحریم متضرر و تحت فشار اروپا و آمریکا هستند. در این راستا تضعیف دلار هم برای ایران و هم برای روسیه مهم و سودمند است.

وی به نیازهای روسیه در حوزه های اقتصادی اشاره و عنوان کرد: روس ها حدود 40 میلیارد دلار محصولات کشاورزی و صنایع غذایی وارد می کنند. ایران می تواند پشتیبان بسیار خوبی برای تامین این محصولات باشد. در حوزه دارو نیز روسیه 15 میلیارد دلار واردات دارد در حالی که ایران از نظر تولید دارو، استانداردهای مطلوبی دارد.

حسین احمدی بیان کرد: ایران و روسیه علاوه بر اینکه روابط دو جانبه دارند، عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و پیمان شانگهای هستند. اگر روابط این دو کشور نتواند یک هم پوشانی کاملی میان دو اقتصاد ایران و روسیه ایجاد کند، با روابطی که در اوراسیا وجود دارد و به تازگی نیز در سازمان شانگهای هم ایجاد شده است، می توان شاهد یک هم پوشانی کاملی از تبادل کالا میان سه کشور ایران، روسیه و چین بود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی