بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مدیر خبرگزاری اسپوتنیك روسیه در تهران: پیشرفت اقتصادی ایران، عامل ترس غرب از نزدیک شدن ایران به روسیه و چین است

عماد آبشناس از ترس و ناراحتی کشورهای غربی از نزدیکی ایران به شرق گفت و بیان کرد: قرار گرفتن ایران در مرکز تجارت و ترانزیت کالای شرق به غرب و شمال به جنوب، ده برابر نفت برای ایران درآمد دارد.

1400/11/07
|
11:18
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص سفر رئیس جمهور به روسیه با دکتر عماد آبشناس مدیر خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در تهران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

عماد آبشناس سفر رئیسی به مسکو را سفر بسیار موفقی دانست و گفت: کسانی که سعی کردند از زوایای مختلف، این سفر را نقد کنند، آشنایی با پروتکل‌های دیپلماتیک بین المللی ندارند و به همین جهت همه مسائل را از دیدگاه خودشان تحلیل کردند. برخی دیگر که با پروتکل‌های دیپلماتیک آشنایی داشتند، به دلیل تفرقه افکنی و بغض علیه این سفر موضع گرفتند.

وی با یادآوری این موضوع که روسیه در شرایط قرنطینه قرار دارد، اظهار کرد: اُمیکرون در این کشور به شدت در حال گسترش است و به همین جهت محدودیت‌های کرونایی در روسیه شدید است اما با این حال، به دلیل اهمیتی که روس‌ها برای سفر دکتر رئیسی قائل بودند، این سفر را به تعویق نینداختند.

مدیر خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در تهران در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو از ترس و ناراحتی کشورهای غربی از نزدیکی ایران به شرق گفت و بیان کرد: بعد از جنگ جهانی دوم، کشورهای غربی نهایت تلاش خود را انجام دادند تا روسیه و چین نتوانند نزدیک خلیج فارس و دریای مدیترانه شوند.

وی افزود: اگر ارتباط ایران با روسیه تقویت و خط اتصال شمال به جنوب برقرار شود و از آن سو، رابطه با چین بیش از پیش گسترش یابد و خط اتصال شرق به غرب از طریق ایران ایجاد شود، رابطه تجاری بسیار مستحکمی به وجود می‌آید.

آبشناس از حجم تجارت در مسیر شرق به غرب و شمال به جنوب گفت و بیان کرد: حدود چهل هزار میلیارد دلار کالا در سال از شرق به غرب و از غرب به شرق تجارت صورت می‌گیرد و در صورت ایجاد رابطه تجاری مستحکم، ایران تبدیل به محور ترانزیت این کالاها تبدیل می‌شود. ایران اگر فقط حق ترانزیت این کالاها را در نظر بگیرد، حدود 10 برابر از فروش نفت ایران نصیب کشور می‌شود.

مدیر خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در تهران با تصریح بر این موضوع که برقراری خطوط تجاری با محوریت ایران، تحریم کشورمان توسط غرب غیر ممکن خواهد شد عنوان کرد: در چنین شرایطی آمریکا برای تحریم ایران با مقابله جهانی مواجه می‌شود زیرا تمام کشورها متوجه می‌شوند برای ترانزیت و تجارت، مسیری سریعتر و ارزان تر وجود دارد. آمریکا بارها تلاش کرده است مسیر هوایی را تغییر دهد و اجازه ندهد هواپیماها از آسمان ایران پرواز کند، اما کشورهای جهان این کار را انجام ندادند زیرا به ضرر آن‌ها می‌شد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی