رواق تماشا یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

بندرگردشگری چمخاله تا پایان‌سال به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از پیشرفت فیزیکیِ بندر گردشگری چمخاله در شمال کشور خبر داد که الگوی خوبی برای سفرهای دریایی و گردشگری خواهد بود.

1400/06/22
|
13:11
|

محمد راستاد در ارتباط زنده تلفنی با برنامه «رواق تماشا» مزیت های گردشگری کشورمان را عموما ناظر بر میراث تاریخی دانست که از نوار ساحلی فاصله دارند و لذا کمتر به ایجاد ظرفیت های گردشگری ساحلی پرداخته شده است.

وی با بیان این مطلب افزود: در این حوزه سرمایه گذاری هم شکل نگرفته است و بنابراین در سطح اول باید امکانات تقریحی را فراهم آوریم.

گشت های تفریحی ساحلی، از جمله همین ظرفیت هاست. در سال های گذشته شاهد بودیم که سایت های گردشگریِ جزیره قشم حداقل امکانات و ظرفیت ها برای تردد راحتِ مردم وجود نداشت.

به گفته راستاد سازمان بنادر، متولی کشتی رانی و وجهِ بازرگانی در بنادر است و حوزه گردشگری در این سازمان دیده نشده است؛ اما چون این حوزه با ایمنیِ دریانوردی ارتباط دارد، اسکله هایی را ایجاد کردیم تا مردم به راحتی از شناورها بهره گیری کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این سایت ها در نوار ساحلی شمالی و جنوبی خاصه در جزیره قشم که احساس کردیم تقاضا برای اسکله ها وجود دارد، ایجاد شده است و امروز ادعا می کنیم هیچ نقطه ای از ساحل شمال و جنوب وجود ندارد که فاقد این اسکله ها باشد.

در خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و نوار ساحلی شمال چنین ظرفیتی ایجاد شده است و از دیگر سو بخش خصوصی ترغیب شد تا کشتی های مسافربری در مسیر های پر تردد مثل بندرعباس به قشم یا هرمز را به کار گیرد و از طرفی شناورهای تفریحی سبک با صندلی و سایبان و امکانات ایمنی را توسط سازدگان داخلی، توسعه دهند.

راستاد همچنین لزوم به کار گیری شناورهایِ قابل حرکت در عمق نظیر کشتی هایی که پیرامون جزیره کیش برای تردد مسافران استفاده می شود را یادآوری کرد و افزود: این پروژه ها از محلِ وجوهِ اداره شده تسهیلات دریافت می کنند؛ آن هم با حداقلِ سهمِ آورده و حداکثرِ سهمِ یارانه...

وی به رادیو گفت‌وگو خبر داد: ما صد در صد سود تسهیلات را تقبل می کنیم؛ البته در صورتی که این تجهیزات –شناورهای گردشگری و مسافربری- توسط صنایعِ داخلی تولید شده باشد.

راستاد ادامه داد: در این حوزه نیز تقاضا وجود داشت؛ اما نه به میزانِ ظرفیت هایی که در اختیار داریم. ما انتظار داریم بخش خصوصی استقبال بیشتری از این پروژه نماید چراکه صنایع دریایی آمادگی تولیدِ چنین تجهیزاتی را داراست.

وی همچنین به بندر گردشگریِ شمال کشور در چمخاله اشاره کرد و گفت: این پروژه تا 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و انتظار می رود تا اواخر امسال تکمیل شده و به بهره برداری برسد.

دسترسی سریع
رواق تماشا