آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

در آوای قانون بررسی شد؛ نتیجه رعایت نکردن شرط از سوی طرفین قرارداد

برنامه " آوای قانون" رادیو گفت و گو با موضوع ( شروط ضمن عقد ) با حضور پدرام پاک آئین ، وکیل پایه یک دادگستری روانه آنتن شد.

1396/05/16
|
08:54
|

آوای قانون : آیا شرط ضمن قرارداد باید مربوط به زمان حال یا آینده باشد یا می تواند مربوط به گذشته هم باشد؟

پاک آیین : عمدتا شروط مربوط به زمان حال هستند.احتمال دارد شرط صفت مربوط به زمان گذشته باشد.به عنوان مثال یک فرشی معامله می شود و شرط می شود بافت آن تبریز باشد.در هنگام تحویل اگر بافت تبریز بود که قرارداد صحیح است اما اگر نبود امکان فسخ قرارداد بر اساس اصل خیار تخلف از وصف برای مشتری برقرار است.

ممکن است دو طرف شرط کنند ملکی که معامله می شود زمانی منزلگاه ابن سینا بوده باشد یا یک زره که خرید و فروش می شود توسط فلان سردار استفاده شده باشد. بنابراین به نظر می رسد این موضوع مربوط به گذشته است اما به اوصاف حال نیز مربوط می شود.

شرط مربوط به آینده محل اختلاف بین حقوقدانان و فقهاست. به عنوان مثال یک مقدار از یک نوع بذر خریداری شود و شرط آن معامله خوشه آوردن بذرها باشد. اما بازهم این شرط تا حدود زیادی به حال مربوط است.

آوای قانون : نتیجه رعایت نکردن شرط از سوی طرفین چیست؟ به عبارت دیگر ضمانت اجرای شروط ضمن عقد چیست ؟

پاک آیین : اساسا وجود شرط به دلیل تکمیل اراده طرفین معامله است.در صورتی که صفت بیان شده برای مورد معامله وجود نداشته باشد امکان فسخ وجود دارد .

به عنوان مثال یک واحد آپارتمان طبقه دوم معامله می شود اما زمان تحویل واحد طبقه چهارم تحویل خریدار می شود.در اینجا چون تخلف از شروط فراتر رفته است، خریدار می تواند قرارداد را به دلیل خیار تخلف از شروط باطل کند.

عدم تبعبت از شرط فعل مثبت یا منفی در قرارداد یا انجام یا خودداری از کاری نیز امکان دارد. در تمام این موارد چون اصلی به نام لزوم اجرای قراردادها وجود دارد که قانون اعلام می کنند برهم زدنی نیست و لازم است اجرا شود.بنابراین اگر فعل انجام نشد تا جایی که ممکن است باید به انجام شرط اصرار ورزید تا معامله به هم نخورد اما اگر امکان ادامه وجود نداشت قرارداد فسخ می شود.

آوای قانون : از آنجایی که نیت اصل لازم در هر عهد و پیمانی است چرا در عقد نکاح زوج مهریه ای را برای ثبات زندگی مشترک می پذیرد اما متاسفانه به این اصل و نیت توجهی نمی شود و مهریه در عقد به صورت حربه ای برای خانم ها می شود؟

پاک آیین : مهریه بیش از اینکه در تداوم نهاد خانواده اثر داشه باشد یک پشتوانه برای زوجه است و حکم یک هدیه را دارد که به بانوان داده می شود.

از سوی دیگر عندالمطالبه بودن مهریه تابعی از شرط ضمنی عقد قرارداد ، حال بودن و جز اصول است.ضمن اینکه قانون در این خصوص صراحت دارد و یک حکم عامره است مگر اینکه عجلی را درخود قرارداد پیش بینی کنند.مثلا می توانند بگویند مبلغ مهریه ده میلیون و از ده سال پس از عقد قابل پرداخت است.قانون هیچگاه قصد را تا زمان اعلام و مکنونات طرف قرارداد خارج نشده باشد به رسمیت نمی شناسد.

قصد یک حالت روانی است.زمانی که خودرویی می خرید یا حتی در زمان عقد ازدواج ، یک حالت روانی در ضمیر شما ایجاد می شود که اصل عقد برای فرد مطلوبیت دارد.اشتیاق و علاقه برای بسته شدن عقد وجود دارد و تا اینجا تعهدی بر قرار نیست.با اعلام اراده تعهد ایجاد می شود.

در این حالت با امضای عقدنامه ، مهریه که سکه ، وجه و یا ملک اعلام می شود دلالت بر قصد فرد دارد و نمی توانید بگویید چنین قصدی نداشتید.در واقع عدم قصد را نمی توان در این سند رسمی احراز نمود.

در قانون مدنی در مواردی که قصد اعلام شده نیز قرارداد غیر نافذ شناخته می شود.به عنوان مثال شخصی بر اساس تهدیدی قراردادی را پذیرفته و امضا کرده است که نیاز به اثبات دارد.

دسترسی سریع
آوای قانون